23.09.2023

Úvery pri rekonštrukcii bytu a domu

Bratislava 1. mája (TASR) – Viac ako polovica Slovákov si berie pri rekonštrukcii alebo modernizácii svojej nehnuteľnosti na bývanie úver. Kombináciu požičaných peňazí a svojich vlastných úspor volí zhruba 43 % opýtaných. Ukázal to prieskum spoločnosti GfK pre Poštovú banku. “U vyše polovice opýtaných pritom úver z banky tvorí zo sumy potrebnej na krajšie bývanie 41 až 60 %,” informovala banka.

Výlučne požičané peniaze používa pri rekonštrukcii každý jedenásty Slovák. Úver chce získať najlepšie hneď, pričom sa mu nechce čakať ani sporiť. Kvôli krajšiemu bývaniu sa vo zvýšenej miere zadlžujú najmä mladí ľudia vo veku od 18 do 34 rokov. “Kombináciu úveru a úspor alebo výlučne iba úspory uprednostňujú zase prevažne skôr narodené ročníky,” uviedla banka.

Pätina opýtaných odhaduje, že ak by sa mali spoliehať na vlastné úspory, na modernizáciu svojho bývania by si museli sporiť dlhšie ako 4 roky. Sporenie v rozmedzí 6 až 12 mesiacov by postačilo štvrtine rekonštruujúcich ľudí. Ďalšia štvrtina opýtaných by potrebovala minimálne 1 až 2 roky, aby usporila sumu potrebnú na renováciu alebo aspoň na jej určitú časť.

Polovica Slovákov investuje do modernizácie alebo rekonštrukcie svojej nehnuteľnosti na bývanie sumu okolo 3500 eur. “Z prieskumu tiež vyplynulo, že s rastúcimi príjmami domácností rastie aj chuť respektíve možnosť renovovať vo väčšom rozsahu, a teda aj za vyššie sumy peňazí,” informovala Poštová banka.

Každý štvrtý Slovák, ktorý chystá obnovu svojho príbytku, na ňu minie od 3500 do 6999 eur. Majitelia nehnuteľností sa ale púšťajú aj do nákladnejších a finančne náročnejších zmien. Približne 8 % z nich minie na rekonštrukciu viac ako 20.000 eur.

Pri výbere vhodného úveru je výhodná úroková sadzba dôležitá pre 86 % opýtaných. Takmer 72 % víta možnosť predčasného splatenia a 68 % oceňuje možnosť nastaviť si výšku mesačných splátok podľa vlastnej potreby. Pre dve tretiny žiadajúcich je dôležité aj jednoduché vybavenie úveru bez zbytočného dokladovania a administratívy.

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.