06.10.2022

Úspešné a neúspešné stavebné projekty v Košiciach

Pokiaľ ide o výstavbu významných komerčných projektov v Košiciach, v porovnaní s Bratislavou môže naše druhé najväčšie mesto pôsobiť ako zakliata princezná. Ešte v čase pred krízou bol však aj tu avizovaný výrazný stavebný rozmach. A na niektoré z projektov, ktoré sa napokon podarilo zrealizovať, sa teraz pozrieme.

Sladká doba predkrízová

Ak sa spätne pozrieme napríklad na rok 2007, možno nás dokonca trochu zarazí, aké množstvo projektov bolo plánovaných v Košiciach. Napríklad na Námestí osloboditeľov malo vyrásť obchodno-zábavné centrum Aupark, ktorého dominantou mala byť 16-podlažná výšková budova. Spomínané námestie však mala byť zaplnené najmä hotelmi: zrekonštruovaný hotel Slovan alebo novopostavený hotel Superior. Prestavba sa mala týkať aj staršej budovy Kongresového centra, v ktorej mal takisto vzniknúť hotel.

Pokiaľ ide o kancelárske, respektíve polyfunkčné komerčné budovy, jedna z nich mala vzniknúť v priestoroch výškovej budovy bývalej Priemyselnej banky. Jedným z najväčších stavebných projektov v Košiciach vôbec mal byť komplex Cassovar, ktorý mal vyrásť na mieste bývalého pivovaru. Malo ísť o kancelárie, obchody, ale aj byty a takisto hotel. Polyfunkčný objekt s kanceláriami a hotelom mal vzniknúť aj neďaleko železničnej stanice a teda aj historického centra a podobný projekt bol plánovaný aj na mieste Mlynskej bašty a Továrenskej ulici.

Aká je súčasnosť?

Po príjemnom a tak trochu nostalgickom spomínaní sa prenesieme späť do súčasnosti a pozrieme sa na to, koľko z vyššie uvedených projektov sa nakoniec v Košiciach podarilo zrealizovať. Napríklad obchodno-zábavné centrum Aupark spoločnosti HB Reavis Group naozaj stojí, zatiaľ však okrem spomínanej výškovej budovy, ktorá by mala byť dokončená v lete tohto roku. Namiesto prvotne plánovaných šestnástich podlaží však bude mať „len“ jedenásť.

Pokiaľ ide o ďalší veľký projekt, Cassovar, výstavba prvej etapy začala ešte v roku 2007. Cassovar Business Center I., ako sa tento najväčší obchodno-administratívny komplex v Košiciach oficiálne nazýva, bol skolaudovaný v marci roku 2010. V súčasnej dobe je rozostavaná aj ďalšie etapa, čiže Cassovar Business Center II., v ktorej by sa po dokončení malo nachádzať takmer 16 tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a 3700 metrov štvorcových priestorov obchodných. Objekt by mala byť dokončený v septembri tohto roku. V tomto prípade teda treba konštatovať, že plány išli ruka v ruke s ich realizáciou.

Pozrime sa ešte na významné hotely na Námestí osloboditeľov, čiže Superior a Slovan. Pokiaľ ide o prvý menovaný, ten sa postaviť napokon nepodarilo. Inak to však dopadlo pri hoteli Slovan, ktorý sa nakoniec dočkal rekonštrukcie takisto zmeny svojho názvu – dnes je z neho štvorhviezdičkový Hotel Doubletree by Hilton. A hotel, ktorý mal vyrásť na mieste nedostavaného Kongresového centra? Takisto neexistuje, ale Košičania aspoň nedávno získali nádej, že nepekný skelet by sa mal v blízkej dobe zrovnať so zemou.

Ako dopadne Immopark?

Okrem spomínaných obchodných a administratívnych projektoch bola však ešte v roku 2007 naplánovaná aj výstavba rozsiahleho priemyselno-logistického parku s názvom Immopark pri košickej časti Pereš. Mala ho postaviť spoločnosť Immorent Delta s.r.o. Prišla však kríza a projekt sa zastavil. V roku 2010 sa však zdalo, že by jeho realizácia mohla byť obnovená, pretože developer investoval do inžinierskych sietí. To však na dlhší čas bolo všetko, čo sa v Immoparku udialo.

V súčasnej dobe sa však už realizuje výstavba prvej fázy priemyselného parku, ktorá by mala byť dokončená v treťom štvrťroku 2012 a plocha na prenajímanie by mala dosiahnuť 25 tisíc metrov štvorcových. Immopark dokonca už nedávno získal aj svojho nájomcu, spoločnosť Raben Logistics Slovakia.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.