23.09.2023

Trenčiansky Juh bude opäť väčší

Prednedávnom sme na stránkach nášho realitného magazínu uverejnili článok o plánovanej výstavbe nových rodinných domov v Trenčíne. Dnes tu máme toto krajské mesto opäť. Tentokrát však ide o výstavbu nie rodinných, ale bytových domov.

Zdroj: www.monolit.sk

Bude ich až deväť

V trenčianskej mestskej časti Juh by už od októbra tohto roku malo byť opäť trochu rušnejšie. Miestna firma Monolit Slovakia s.r.o. sa tu totiž chystá vybudovať deväť nových bytových domov a to v lokalite Za Liptovskou ulicou. V dispozičnom riešení bytových domov, ktoré sú identické, sú navrhnuté na prvom a druhom podzemnom podlaží garáže, miestnosti upratovačky, kotolne, výťahy, elektrické rozvodne a pivnice, pričom na ďalších piatich nadzemných podlažiach sa budú nachádzať jednoizbové, dvojizbové a trojizbové byty. Pri každom bytovom dome majú byť samozrejmosťou parkovacie plochy pre osobné automobily a to aj pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu, miesto pre smetné nádoby a chodníky. Všetky ostatné plochy majú byť po výstavbe upravené sadovou úpravou s výsadbou zelene.

Bytové domy sa budú vyznačovať iba jedným vchodom, budú mať dve podzemné podlažia a päť nadzemných podlaží. Rozdiel v bytových domoch spočíva vlastne iba v ich osadení do terénu. V bytovom dome na prvom podzemnom podlaží by sa malo nachádzať dvanásť garáží, sedem samostatných pivníc, kotolňa, výťah, elekrorozvodňa a schodisko. Na druhom podzemnom podlaží bude tiež dvanásť garáží a jedenásť samostatných pivníc a samozrejme výťah. Vo vchode na prvom nadzemnom podlaží by mali byť jeden jednoizbový, dva dvojizbové a dva trojizbové byty. Na druhom až štvrtom nadzemnom podlaží zasa budú jeden jednoizbový, dva dvojizbové a tri trojizbové byty a na piatom nadzemnom podlaží jeden dvojizbový a tri trojizbové byty.

A čo ceny?

Koľko budú stáť byty v tomto pripravovanom projekte, sa zrejme ešte tak skoro nedozvieme. Môžeme sa však pozrieť na to, za akú priemernú cenu by sme momentálne v Trenčíne kúpili byt. Tak napríklad ceny jednoizbových bytov sa v tomto krajskom meste pohybujú niekde na úrovni 37,5 tisíc Eur, čo naozaj nie je mnoho. Ak si to napríklad porovnáme s podobne veľkou Trnavou, kde cena jednoizbových bytov vychádza až na približne 53 tisíc Eur, musíme skonštatovať, že Trenčín zrejme naozaj nie je ktovieako drahé mesto. Pokiaľ ide o ceny takzvaných dvojizbákov, tie by sme si tu vedeli zadovážiť už za takých 52 tisíc Eur, čiže približne za cenu jednoizbového bytu v Trnave.

Poďme sa ale pozrieť na ceny trojizbových bytov, po ktorých je už tradične najväčší dopyt a to samozrejme platí aj pre Trenčín. Ich cena je stále do veľkej miery priaznivá, hoci Trenčín je na slovenské pomery veľkým a dôležitým mestom. Pohybuje sa na úrovni 66 tisíc Eur. Zaujímavosťou v tomto kontexte je ale značne vysoká cena štvorizbových bytov. Tá totiž dosahuje až 114 tisíc Eur, čo predstavuje veľký odskok od cien bytov s menším počtom miestností. Pre zaujímavosť sa ešte pozrime na ceny troj- a štvorizbových bytov v Trnave: v prípade „trojizbákov“ ide o 98 tisíc Eur, čo je stále veľký rozdiel, no v prípade štvorizbových bytov ide o veľmi podobnú cenu a to 107 tisíc Eur.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.