24.09.2023

Trenčiansky futbalový štadión zažije lepšie časy

Trenčiansky futbal v súčasnosti prežíva fantastické časy. V našej najvyššej lige sa mu naozaj darí, o čom svedčí aj majstrovský titul získaný v minulej sezóne. Škoda len, že o trenčianskom štadióne nemôžeme povedať to isté, nakoľko tento športový stánok s úspechmi jeho mužstva určite nekorešponduje. To by sa však už v najbližšej dobe malo zmeniť.

Štandard sa zvýši

Ako vyplýva z predložené investičného zámeru, novovybudovaná, respektíve zrekonštruovaná trenčianska Aréna bude prioritne slúžiť na futbalové zápasy domácich a medzinárodných súťaží miestneho futbalového klubu pre všetky vekové kategórie. Aréna by svojou dispozíciou mala dokonca nadštandardne pokrývať požiadavky pre hráčov, fanúšikov, trénerov, rozhodcov, delegátov, VIP hostí, novinárov, obslužný personál a tak ďalej. Štadión je navyše navrhnutý tak, aby ho bolo možné variabilne využiť na iné účely ako futbalové zápasy, napríklad koncerty, festivaly a iné.

Podľa vyjadrenie klubu v zámere, futbalový štadión je projektovaný v zmysle odporúčaní pre výstavbu nových futbalových štadiónov kategórie štyri, podľa FIFA, UEFA a Slovenského futbalového zväzu. Po vybudovaní navrhovaných objektov bude športové zariadenie spĺňať požiadavky z hľadiska právnych predpisov na národnej i medzinárodnej úrovni, ako aj ostatných príslušných predpisov. Významne sa zvýši sa bezpečnosť návštevníkov ako aj užívateľov štadióna, vzrastie komfort užívateľov, zlepší sa kvalita diváckeho zázemia a bude taktiež disponovať dostatočnými plochami určenými na parkovanie.

Už v tomto roku

Štadión na Sihoti, ako sa trenčiansky futbalový štadión nazýva, sa nachádza v mestskej časti Sihoť, blízko železničnej stanice. Štadión elipsovitého tvaru s charakteristickými stožiarmi osvetlenia, ktoré počas svojej existencie dostali aj svoj špecifický názov, takzvané lízatká, bol postavený v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Kapacita štadióna pôvodne presahovala 20 tisíc divákov, v súčasnosti je však jeho kapacita okolo 4 300 divákov, z čoho štyritisíc miest je určených na sedenie.

Prestavba existujúceho trenčianskeho štadióna by mala odštartovať už v septembri tohto roku, pričom jej koniec je naplánovaný o dva roky neskôr. V rámci tejto rekonštrukcie sa nielenže samotný štadión zmodernizuje a dosiahne európsku úroveň podľa platných medzinárodných pravidiel, ale podstatne sa zvýši aj kapacita miest. Počet sedadiel pre divákov sa totiž zvýši a to až na 11 694, čo je skutočne enormný nárast. Futbalový klub evidentne počíta s nárastom diváckej obce a tomu sa v tejto chvíli ani nedá čudovať, nakoľko trenčiansky futbal je momentálne skutočne na výslní slovenskej najvyššej ligy. Dodajme ešte, že podľa predbežných výpočtov by mala celá rekonštrukcia vyjsť približne na 12,4 milióna Eur.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.