22.07.2024

Slovenské zábavné parky: realita či fikcia?

Slovensko je krajina, ktorá sa aj napriek svojej malej rozlohe môže pochváliť priam nespočetným množstvom prírodným krás a historických atrakcií. Musíme však priznať, že so zábavnými parkmi sme na tom veľmi biedne. Poďme sa preto pozrieť na zopár projektov, ktoré mali toto biele miesto zaplniť. Otázkou však zostáva, či sa tak aj vôbec niekedy stane.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Atrakcia na východe

Holandská spoločnosť Darc Leisure si za svoju lokalitu vybrala istý kúsok územia neďaleko Humenného, kde chcela zrealizovať výstavbu tematického zábavného parku. Hoci park má vo svojom projektovom portfóliu holandská spoločnosť, jeho témou, respektíve témami mali byť výjavy zo slovenskej histórie. Týka sa to najmä troch zábavných parkov, z ktorých jeden sa volá Jánošík, druhý Báthory a tretí Sissi.

V prvom menovanom zábavnom parku návštevníci mali nájsť trojhviezdičkový hotel Jánošík, drevené kabínky zvončekovej dráhy, drevený domček na strome detského ihriska, zoologickú záhradu, drevenú sedačkovú lanovku s drevenými atrakciami rozprávok v lese, šou sokoliara Tomáša a takisto typickú slovenskú dedinku. V parku Báthory by sa zase mal nachádzať Báthoryčkin strašidelný zámok, sklenený dom, dom strachu, bábkové divadlo a atrakcie ako terárium so zvieratami, banský vláčik, záhrada, rozprávkové jaskyne s drahými kameňmi a iné. No a park pomenovaný po krásnej rakúskej cisárovnej sa mal vyznačovať zámkom Sissi, ktorý bude dominantou parku, štvorhviezdičkovým hotelom Sissi, jazerom, šmykľavkou, kolotočom, fontánami, ihriskom s postavičkami z filmov a ďalšími atrakciami.

Prvá etapa projektu sa mala začať stavebne realizovať už v roku 2009 s tým, že rok 2012 mal znamenať jej ukončenie. Celkovo mal byť park postavený do roku 2019. Podľa všetkého však z tohto projektu nakoniec nič nebude.

Park podľa Krtka

Podľa medializovaných správ by na Slovensku mal vzniknúť aj ďalší zábavný park. Predlohou by mu mal byť tentokrát legendárny Krtko z dielne českého animátora Zdeňka Milera. Za projektom stojí investičná skupina Tatry Mountain Resorts, ktorá patrí do portfólia finančníkov z J&T. V tomto parku by sa mali nachádzať klasické atrakcie typu veľkej horskej dráhy či kolotočov. Pokiaľ ide o umiestnenie tohto na slovenské pomery skutočne finančne náročného projektu, môžeme len špekuľovať, kde by sa mohol nachádzať. Zároveň aj v tomto prípade je otázne, či sa tento zábavný park nakoniec vôbec zrealizuje.

Rodinný Park Snow

Zábavný park pod Tatrami mal byť charakterizovaný hlavne formou voľnej parkovej úpravy s množstvom atrakcií, ako minizoo, rozprávkové mestečko, živé zvieratá v kontakte s deťmi, rollercostery, elektrokáry, rôzne simulátory a videohry, hrad, herne, kolotoče, lezenie, šmyklavky a podobne. Súčasťou parku mali byť aj rôzne reštauračné objekty, bufety a stánky. Hoci je väčšina zábavných parkov ponímaná ako sezónna zábava najmä v letných mesiacoch, investor Park snow bol prezentovaný ako forma celoročnej zábavy. Nie všetky atrakcie síce mali fungovať po celý rok, zábava sa v jesenných a zimných mesiasoch mala presunúť pod strechu. Návštevníci si teda mali zábavný park vychutnať prakticky kedykoľvek. No opäť si položme otázku: postaví sa alebo nie?

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.