03.05.2024

Quo vadis, Vydrica?

O obnovení štvrte pod Bratislavským hradom sa v odborných aj laických kruhoch diskutuje už niekoľko rokov. Ako sa však zdá, tieto diskusie by mohli v blízkej budúcnosti dostať reálnu podobu. Na mieste legendárnej bratislavskej Vydrice by totiž mala vyrásť moderná a luxusná štvrť.

Čo je to vlastne Vydrica?

Vydrica je názov niekdajšej osady pod Bratislavským hradom v Starom Meste a viaže sa k nej dlhá história, keďže podľa historikov vznikla najneskôr okolo roku 1360. Vytvorili ju zrejme obyvatelia zaniknutej rovnomennej osady, ktorá sa ale nachádzala na území dnešnej Mlynskej doliny. K Vydrici pod hradom patrila aj jedna zo štyroch mestských brán. Neskôr sa vyvinula do štvrte so síce malebnými uličkami a svojskou atmosférou, ale známa bola najmä v súvislosti s prostitúciou. Možno v tejto súvislosti poznáte slovenský film „Tábor padlých žien“, ktorý vlastne pojednával o prostitútkach, ktoré do prevýchovného tábora odviezli práve z Vydrice. V každom prípade z nej dnes zostalo už len torzo, pretože socialistickí architekti je doslova znásilnili a zabili svojou až príliš pokrokovou a horlivou výstavbou, ktorá bola len málokedy citlivá voči historickým pamiatkam. A teda aj Vydrica padla takejto výstavbe za obeť – išlo napríklad o stavbu Nového mosta.

Obnova Vydrice? Akým spôsobom?

Tak sa vždy spýtali obyvatelia nášho hlavného mesta, keď počuli niekoho rozprávať na túto tému. Verejná mienka proti obnoveniu tejto štvrti síce nie je, ale oprávnene sa pýta, akým spôsobom bude zrealizovaná do konkrétnej podoby. Jeden z návrhov, ktorý sa zdá byť reálny, prednedávnom predstavila aj spoločnosť Vydrica, a.s. Jeho koncepcia znie naozaj zaujímavo, pretože ako spoločnosť uvádza na svojej internetovej stránke, „Územie Vydrice čaká aj ekologická revitalizácia celého územia. Hradný kopec bol totiž pred devastáciou Vydrice v 60. rokoch miestom pestrého výskytu flóry a fauny,  s historickými chodníkmi pre peších, na ktoré radi spomínajú starí Bratislavčania. Investor sa rozhodol, že zrealizuje obnovenie pôvodných historických terasovitých chodníkov vedúcich hradným bralom a Vydricou, ďalej obnoví biotop pôvodnej zelene na hradnom kopci a zrevitalizuje parčíky nachádzajúce sa v tejto lokalite.“ A o niečo ďalej: „Mimo ekologických opatrení znovuvytvorenie Vydrice zahŕňa i nové ulice – pokiaľ je to možné v pôvodných trasách, ďalej vytvorenie nových námestí, múzeí, parčíka ako aj urbanistické začlenenie jestvujúceho solitéru historickej Vodnej veže. Cieľom celej revitalizácie je znovu navrátiť územie Bratislavčanom, aby sa pre nich opäť stalo obľúbeným a miestom, kde môžu tráviť pekné chvíle.“

A skutočnosť?

Projekt, respektíve jeho filozofia a vizualizácie, ktoré investor predstavil verejnosti, pôsobia rozumne a zaujímavo. Spoločnosť Vydrica, a.s. navyše tvrdí, že nebude porušená ani výhľadová perspektíva postavením príliš vysokých budov – mala by sa totiž ísť maximálne do výšky šiestich poschodí. Na mieste niekdajšej vykričanej štvrte by už onedlho mali stáť luxusné obchody, kancelárie, byty či hotel. Podľa medializovaných vyjadrení čaká v súčasnej dobe investor na vydanie stavebného povolenia. Ak ho získa, už v prvom polroku by chcel začať s projekčnými prácami a tým aj s realizáciou projektu obnovenia Vydrice. Zostáva teda len dúfať, že investor dodrží svoje slovo a táto štvrť bude obnovená do podoby, ktorá bude vyhovovať nielen jemu samotnému, ale najmä obyvateľom mesta a turistickému ruchu.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.