23.09.2023

Piešťany našli investora projektu plaveckého centra

Najznámejšie slovenské kúpeľné mesto sa už roky plánovaného plaveckého centra zrejme nakoniec skutočne aj dočká. Vyplýva to z informácií a vyjadrení primátora Rema Cicutta na oficiálnej internetovej stránke mesta.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Domov Martiny Moravcovej bez poriadneho bazéna

Piešťany nie sú len naším najslávnejším kúpeľným mestom, ale aj domovom dnes už legendárnej plavkyne Martiny Moravcovej, ktorá Slovensko mnohokrát preslávila svojimi víťazstvami na dôležitých plaveckých podujatiach. Pravdou a zároveň aj paradoxom však je, že toto tridsaťtisícové mesto na západnom Slovensku prakticky nemá poriadny bazén. Samozrejme je tu ešte stále Kúpalisko Eva postavené v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia, ale to nie je práve v najlepšom stave a tak piešťanská samospráva už niekoľko rokov premýšľa práve nad výstavbou nového a moderného plaveckého centra.

Investor sa zrejme našiel

Takéto centrum sa v Piešťanoch malo realizovať už dávnejšie, dokonca sa avizovala aj spolupráca s konkrétnym investorom, nakoniec však z výstavby vzišlo. Dnes, ako sa zdá, by sa situácia mohla konečne pohnúť dopredu. Primátor Piešťan Remo Cicutto totiž na webovej stránke mesta informoval, že investor ochotný plavecké centrum postaviť sa skutočne aj našiel. Zatiaľ však nekonkretizoval, o akú spoločnosť ide, isté však je, že by to mal byť investor zo zahraničia. Podľa informácií z mestskej stránky s ním primátor tento rok o projekte rokoval už niekoľkokrát. Investor by chcel svoj záujem o výstavbu centra do konca tohto roku deklarovať aj písomne.

Viac, než sedem miliónov

Plavecké centrum by sa malo v prípade svojej realizácie nachádzať neďaleko futbalového štadióna. Právoplatné stavebné povolanie na projekt je už vydané, podľa informácií mesto v súčasnosti čaká na rozhodnutie o schválení čerpania podzemných vôd, na základe ktorého potom môže byť vydané rozhodnutie na vodné stavby. Ako informuje mestská stránka, investície na realizáciu projektu by si predbežne mali vyžiadať viac ako sedem miliónov eur. Je to však investícia, ktorá rozhodne nevyjde nazmar. Napokon, ako sa uvádza v projektovom zámere na posúdenie vplyvov na životné prostredie, „obyvatelia mesta Piešťany dlhodobo pociťujú v rozvoji športov absenciu viacúčelových bazénov „pod jednou strechou“. Nedostatočná úroveň a rozsah ponuky plaveckých športov pre obyvateľov mesta sa prirodzene premieta do celkového zdravotného stavu obyvateľstva mesta Piešťany.“

Plavecké centrum na ploche viac ako 14 tisíc metrov štvorcových sa bude skladať z dvoch hlavných častí. V krytej plavárni sa bude nachádzať plavecký a vodnopólový bazén s dĺžkou 33 metrov, rozplavovací a výučbový bazén a detský bazén. Projekt počíta s priemernou dennou návštevnosťou 1520 ľudí krytej plavárne. Vo vonkajšom sezónnom areáli budú mať jeho návštevníci k dispozícií dvadsaťpäťmetrový plavecký bazén, detský bazén, rekreačnú časť s detskámi atrakciami, ako je napríklad vodná kĺzačka, vodný zvon, striekajúce bóje, nosorožec či perličková masáž a takisto whirpool. Súčasťou celého komplexu by malo byť aj fitnes, saunový svet či bufetové zariadenie. Zostáva teda len dúfať, že investičné prísľuby sa nakoniec premietnu aj do reálnej podoby a Piešťany dostanú moderné plavecké bazény, na ktorých možno vyrastú ďalšie Martiny Moravcové.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.