24.09.2023

Petržalský projekt Kreal: ako sa menili plány

Najprv malo ísť o budovu s kancelárskymi priestormi, neskôr sa plány zmenili na bytový vežiak polyfunkčného charakteru. Stavebný projekt s názvom Kreal však zatiaľ stále nie je zrealizovaný. Ako to s ním nakoniec dopadne?

Zdroj: www.bratislava.sk

Podľa počiatočných plánov sa polyfunkčný dvadsaťjedenposchodový vežiak s názvom Kreal z portfólia rovnomennej developerskej spoločnosti mal začať stavať už v roku 2008. Dokončený mal byť o dva roky neskôr. Podľa predloženého zámeru o posudzovanie vplyvov na životné prostredie z roku 2008 vyplýva, že hlavným dôvodom výstavby malo byť rozšírenie administratívnych a obchodných priestorov v hlavnom meste. „Plocha riešeného územia je v súčasnosti z väčšej časti zastavaná nevyužitými halovými priestormi, ostatnú časť predstavujú manipulačné betónové plochy a zeleň. Na ich mieste je navrhovaný 21. podlažný polyfunkčný objekt. Účelom objektu je poskytnúť prenajímateľné priestory predovšetkým pre susediace firmy v bývalom areáli MATADOR, z dôvodu že prevažná časť týchto areálov má byť asanovaná vzhľadom k reprofilácií celého územia.“ Ako sa ďalej v tomto prvotnom zámere uvádza, prenajímateľné priestory sú uvažované so zameraním na administratívu, výskum a vývoj, no zároveň aj ako náhrada priestorov pre ďalšie subjekty, ktoré sú v prenájme susediacich areálov určených na asanáciu. V budove sa mali nachádzať takisto obchodné priestory, priestory určené pre služby a tiež garáž pre 290 áut spolu s parkoviskou pre 118 áut. Prenesené na plochu malo ísť o 16 tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a 4 tisíc metrov štvorcových obchodných priestorov.

…potom byty

O dva roky neskôr však bolo všetko inak. Administratívna budova na Úderníckej ulici v blízkosti komplexu Vienna Gate sa zmenila na budovu určenú pre záujemcov o bývanie. K 21 podlažiam malo navyše pribudnúť ďalších šesť, čiže výsledným produktom mala byť 27 podlažná budova ponúkajúca síce stále aj priestory pre doplnkové služby a obchody, prioritou však malo byť poskytnutie bytových priestorov. „Účelom navrhovnej činnosti je výstavba a prevádzka polyfunkčného objektu, v rámci ktorého sa uvažuje s vytvorním bytových jednotiek, resp. sa alternatívne počíta s prevádzkou hotelového zariadenia,“ uvádza sa v predlženom zámere z roku 2010.

Podľa návrhu projekt za vyše 23 miliónov eur počítal s dvomi alternatívami. V tej prvej malo ísť o 343 bytových jednotiek s celkovou rozlohou viac ako 33 tisíc metrov štvorcových plochy. Druhá alternatíva mala zahŕňať 80 bytových jednotiek, no jej súčasťou mal byť aj hotel. V ňom malo byť k dispozícií takmer tisíc lôžok plus 150 miest v hotelovej reštaurácií. Plocha určená na obchod a služby sa teda pochopiteľne zmenšila a to na 2000 metrov štvorcových. Pokiaľ ide o parkovanie, k dispozícií malo byť 567 parkovacích miest v garáži a 118 miest na parkovisku.

Pokým prvotný zámer administratívnej budovy mal byť zrealizovaný už v roku 2008, ten druhý počítajúci s výstavbou bytového komplexu mal byť dokončený v tomto roku. Ako sa však zdá, ani tento druhý zámer zatiaľ nebude zrealizovaný. Takže na meste je otázka, či sa nakoniec nedočkáme aj tretej alternatívy?

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.