22.07.2024

Obchodné centrá rastú aj na východe

Obchodné centrá nie sú ani zďaleka len doménou Bratislavy. Zaujímavým trhom pre developerov sú aj väčšie mestá na východnom Slovensku, ako napríklad Poprad, Prešov alebo Rimavská Sobota. A práve v týchto mestách v priebehu nasledujúcich rokov by takéto obchodné centrá mali vyrásť.

Zdroj: http://www.eperia.sk/

Prešovské centrá

Pokiaľ ide o výstavbu nových obchodných centier, v metropole Šariša je momentálnou jednotkou nákupné stredisko Eperia, ktoré spadá pod portfólio developerskej spoločnosti J&T Real Estate. Vybudované malo byť už pomerne dávno, pod iným názvom sa ho chystala zrealizovať iná spoločnosť, ktorá mala vydané aj platné stavebné povolenie. To bolo v minulosti dokonca niekoľkokrát predlžované a platí aj v súčasnosti. Do Prešova by Eperia mala priniesť na ploche približne 22 tisíc metrov štvorcových necelú stovku obchodov. Podľa medializovaných správ by nové centrum malo byť dokončené v roku 2017. Pokiaľ ide o parkovacie miesta, tých by sa v rámci výstavby malo vybudovať šesťsto.

Druhým veľkým obchodným centrom, ktoré by malo v treťom najväčšom slovenskom meste vyrásť, je Forum, za ktorým stojí holandská developerská skupina Multi. Stáť by malo vedľa obchodného domu Tesco na Námestí legionárov. Holanďania však výstavbu už roky odkladajú a tak ťažko povedať, kedy sa nakoniec zrealizuje. V každom prípade však malo ísť o obchodné centrum na ploche približne 27 tisíc metrov štvorcových so 70-mi obchodnými prevádzkami.

Čo nejde v Prešove, ide v Poprade

V tomto prípade je to naozaj tak – čo zatiaľ nejde zrealizovať v Prešove, je v podtatranskom Poprade je už vybudované aj otvorené. Ide o obchodné centrum Forum, ktoré, ako sme už spomenuli vyššie, má na svedomí holandský developer. To bolo otvorené v minulom roku a stojí na mieste bývalého obchodného domu Prior na Námestí sv. Egídia. Nachádza sa v ňom približne stovka obchodov, čo z neho robí skutočne veľké obchodné centrum. Pre porovnanie, napríklad taký piešťanský Aupark má o polovicu obchodných prevádzok menej.

Aj v Rimavskej Sobote

Rimavská Sobota možno nedosahuje veľkosti a významu Prešova a Popradu, rozhodne však ide o okresné mesto a čo je ešte dôležitejšie, v tomto roku by sa aj tu malo otvárať nové obchodné centrum. Hoci v tomto prípade ide o menšiu obchodnú plochu – len asi štyritisíc metrov štvorcových, pre Rimavskú Sobotu ide o dôležitú investíciu. Tento okres patrí totiž k najchudobnejším regiónom Slovenska a obchodné centrum predsa len prinesie celkom slušný počet nových pracovných príležitostí. Okrem toho ide o pomerne zaujímavú architektúru s celosklenenou konštrukciou.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.