13.04.2024

O novomestskom Kauflande je rozhodnuté

V apríli tohto roku sme na našich stránkach písali o plánovenej výstavbe obchodného domu Kaufland v Novom Meste nad Váhom. V tej dobe však ešte nebolo známe jeho presné umiestnenie. Ako sa však zdá, dnes je už konečne v tejto veci rozhodnuté.

ilustračné foto

Súboj dvoch alternatív

V čase, keď sme uverejnili náš aprílový článok, do úvahy prichádzali dve alternatívy: štvrť Kľúčovec v blízkosti Čachtickej ulice, parku a cintorína a areál bývalej firmy na výrobu pracích prostriedkov s názvom Palma. Novomešťania boli naklonení skôr druhej možnosti, keďže bývalá Palma, ktorá sa nachádza neďaleko centra, tomuto okresnému mestu na Považí príliš krásy nepridávala. Išlo totiž o nevyužívaný areál, na ktorom sa vynímal veľký výrobný objekt nepekného vzhľadu. Prvá spomínaná lokalita sa navyše vyznačovala príjemným a tichým prostredím, ktoré by umiestnenie obchodného centra mohlo narušiť. Developerom bola v tomto prípade spoločnosť Queen Investment. Druhou alternatívou v hre bol už spomínaný areál Palmy, ktorý chcela zúžitkovať developerská skupina Hrivis. V tomto prípade však nešlo len o výstavbu samotného Kauflandu, ale celej nákupnej galérie.

Pokiaľ išlo o názor miestnej samosprávy, podľa primátora Nového Mesta nad Váhom Jozefa Trstenského mali obe alternatívy svoje výhody aj nevýhody. V každom prípade však výstavbu obchodného centra vítal. „Prípadnou realizáciou supermarketu Kaufland príde k rozšíreniu a skvalitneniu poskytovaných služieb pre občanov i návštevníkov nášho mesta, ako i vytvoreniu desiatok nových pracovných miest,“ vyjadril sa v apríli pre magazín Realexpert.

Nakonie vyhrala Palma

V súčasnosti je však o konečnej lokalite výstavby obchodoného domu Kaufland rozhodnuté. „Kaufland v Novom Meste nad Váhom bude stáť v areáli bývalej Palmy,“ povedal hovorca spoločnosti Kaufland Martin Gärtner. Bližšie podrobnosti sme sa však zatiaľ nedozvedeli. „Ako sme už uviedli v minulosti, bude súčasťou širšieho developerského projektu, preto bližšie informácie k samotnej výstavbe a projektu nepodávame my,“ vysvetľuje. Pokiaľ ide o termín otvorenia, podľa hovorcu závisí od splnenia všetkých zákonných podmienok, preto ho v tejto dobe nechcel ešte špecifikovať, keďže ako tvrdí, bolo by to neseriózne. „Verejnosť aj médiá budeme samozrejme informovať včas,“ hovorí.

Aj s obchodnou galériou

Ak budeme vychádzať z pôvodného predloženého zámeru spoločnosti Hrivis, v podstate by malo ísť o výstavbu dvoch hlavných objektov. V jednom by sa nachádzal samotný Kaufland a v druhom obchodná galéria, ktorá v tomto meste zatiaľ absentuje. Podľa investičného zámeru spoločnosť Hrivis počíta s dvoma alternatívami výstavby, pričom hlavný rozdiel by bol v podlažnosti objektu a celkovej plocha areálu. „Základnou filozofiou obchodného zariadenia je ponúknut v jednom objekte co najširší výber tovaru s výhodným parkovaním v bezprostrednej blízkosti objektu. Výsledkom bude pohodlný nákup v príjemnom prostredí. V južnej casti je umiestnená a navrhované obchodné centrum „Galéria“ so sortimentom: obuv, odevy a elektro. Obchodné centrum Galéria je dvojpodlažné. Na poschodí sa nachádzajú dalšie menšie obchodné a kancelárske priestory,“ uvádza sa v spomínanom zámere.

Ako sa teda zdá, Novomešťanom sa rozšíria obchodné možnosti a k obchodným prevádzkam Tesco, Lidl či Billa tak pribudne ďalší silný hráč – obchodný dom Kaufland. Jeho postavenie však bude možno ešte o niečo silnejšie, keďže do mesta zavíta v sprievode nákupnej galérie.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.