23.09.2023

Novomestský Kaufland nakoniec postavia Česi

Kaufland v Novom Meste nad Váhom spolu s obchodnou galériou nakoniec nepostaví developerská spoločnosť Hrivis a ani žiadna iná spoločnosť zo Slovenska. Jej realizáciu si totiž na svoje plecia vzal developer z Českej republiky.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Staviteľ nákupných centier

Ide o česko-bavorskú developerskú spoločnosť InterCora, s.r.o. so sídlom v Plzni, ktorá v Čechách zrealizovala už viac ako 250 nákupných centier. Je teda zrejmé, že nejde o žiadneho nováčika. A to dokonca ani pokiaľ ide o slovenský realitný trh. Na našom území má totiž rozpracované viaceré projekty – okrem Nové Mesta nad Váhom ide aj o výstavbu nákupných centier v Bánovciach nad Bebravou a v Partizánskom. Podľa svojej internetovej stránky developerská skupina pre maloobchodné nehnuteľnosti InterCora na českom trhu pôsobí od roku 1991. Jej hlavnou činnosťou je teda získavanie pozemkov, výstavba a prenájom nehnuteľností určených najmä pre maloobchodné účely.

Dobré správy pre Novomešťanov

Vráťme sa ale späť do Nového Mesta nad Váhom. Ako sme už na stránkach nášho magazínu v minulosti uviedli, obchodný dom Kaufland spolu s obchodnou galériou sa realizuje na území bývalej fabriky Palma Henkel. Vlastníkom pozemku bola ešte donedávna spoločnosť Hrivis, ktorá mala celý projekt developersky zastrešovať. Súčasným majiteľom dotknutých pozemkov je však už samotná spoločnosť Kaufland, pričom obchodnú galériu zrealizuje práve spoločnosť InterCora. Podľa nákresu na stránke developera sa bude nachádzať v samostatnom objekte, ktorý bude rozdelený na štyri časti a tým pádom aj na štyri obchodné prevádzky. V prvej sa bude nachádzať na 450 metroch štvorcových obuv, v druhej na 500 metroch štvorcových prevádzka spoločnosti Takko, v tretej pôjde o zatiaľ bližšie neurčený textil na 580 metroch štvorcových a posledná časť bude patriť prevádzkovateľovi obchodov s hračkami a tovarom pre deti, spoločnosti Dráčik. Ten sa bude rozkladať na 300 metroch štvorcových. Dohromady bude obchodnú galériu tvoriť plocha na rozlohe 1830 metrov štvorcových.

Dokončenie obchodného domu Kaufland aj novej obchodnej galérie je avizované vo februári budúceho roku. Obyvatelia okresného mesta nové obchodné možnosti vítajú, pretože podľa nich ich Nové Mesto nad Váhom stále neponúka dostatok. „Keďže mám malé deti, som rada, že v Novom Meste bude kvalitný obchod s hračkami,“ hovorí Lucia Znojková zo sídliska Hájovky. „Samozrejme, som rada za každý dobrý obchod, ktorý sa v tomto meste otvorí, pretože tu dokopy nič nie je. Ak potrebujeme nakúpiť nejaké normálne oblečenie, musíme ísť do Trenčína alebo do Trnavy,“ dodáva. Podobný názor má aj Jakub Hrevný z časti Samoty. „V Novom Meste je len kopec obchodov s čínskym tovarom a obchody, ktoré by ponúkali kvalitný sortiment, chýbajú. Preto som naozaj rád, že tu vznikne niečo nové a navyše keď sa pritom zbúra Palma, tým lepšie,“ myslí si.

Česi už v Novom Meste chceli stavať

Spoločnosť InterCora však nie je jedinou firmou z Českej republiky, ktorá mala záujem v Novom Meste nad Váhom zrealizovať nákupné centrum. Ešte v roku 2010 tu totiž mala začať s výstavbou obchdoného centra spoločnosť Fastav Development-SR prepojená s českou firmou Fastav Development-AOC. Do výstavby chcela táto spoločnosť investovať päť miliónov eur. Malo ísť o jednopodlažné pbchodné centrum na ploche približne 4,8 tisíc metrov štvorcových. Projekt sa však nakoniec nezrealizoval.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.