01.07.2022

Nové obchodné zóny neobchádzajú ani východné Slovensko

Obyvatelia šarišskej metropole a zároveň tretieho najväčšieho slovenského mesta Prešov, by už onedlho mali dostať k dispozícií novú obchodnú zónu, ktorá vyrastá neďaleko areálu bývalého Solivaru. Na tomto mieste totiž už k existujúcim obchodom pribudne ďalšia prevádzka.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Do tretice všetko dobré

Prešov je skutočne veľké mesto, napokon, od počtu stotisíc obyvateľov mu naozaj veľa nechýba a tak si v každom prípade zaslúži širokú obchodnú sieť, ktorá plne uspokojí potreby svojich obyvateľov. Cieľom takéhoto zmýšľania sú nakoniec zrealizované obchodné centrá alebo obchodné zóny. A ako sa zdá, niečo podobné má tendenciu vyrásť aj v Prešove. Ide o lokalitu prakticky na ploche legendárneho Solivaru, ktorý tu fungoval od roku 1925. V súčasnosti sa tu už nachádzajú dve významné obchodné prevádzky – Tesco a Electroworld. Budúci rok by sa však mala začať realizovať tretia. Pôjde o projekt s názvom „Obchodné centrum DIY Prešov“.

Ak vám tento názov nič nehovorí, nebojte sa, hneď vám ozrejmíme, o čo v skutočnosti ide. „Pripravovaná stavba vznikla z potreby doplnenia služieb obchodného centra charakteru (DIY = do it yourself) typu „Baumax“. Po zmapovaní potrieb v obchodnom sektore obyvateľstva, vzhľadom na skutočnosť, že jestvujúci objekt Baumax-u, ktorý sa nachádza v blízkosti riešeného územia je funkčný, ale už nevyhovujúci novým koncepciám investora z hľadiska logistiky a predaja tovaru, sa investor rozhodol postaviť nový objekt obchodného centra tohto zamerania. Ide o samostatný areál, ktorý bude začlenený do obchodnej zóny s kompletným napojením na technickú infraštruktúru, ktorá sa nachádza v riešenej oblasti,“ uvádza sa v zámere vypracovanom pre Slovenskú agentúru životného prostredia. Ako ste teda určite z opisu pochopili, ide o vlastne o nový obchodný dom Baumax.

Za trinásť miliónov

Presne toľko odhaduje developer, bratislavská spoločnosť PO Invest, že ho vyjdú investičné náklady na realizáciu tohto projektu. Začiatok výstavba je naplánový na apríl budúceho roku, pričom by mala trvať dvanásť mesiacov. Ako sme už v predošlom odstavci naznačili, týmto investičným krokom by malo dôjsť k rozvoju obchodnej zóny vyrastajúcej v prostredí niekdajšieho Solivaru. „Umiestnenie navrhovaného areálu stavby je nenásilné, prirodzene dotvárajúcu miestnu rozvíjajúcu sa okrajovú časť mesta, ktorá sa rozvíja hlavne po stránke obchodnej a priemyselnej a dopĺňa požiadavky obyvateľov širokého okolia,“ píše sa v zámere.

Podľa investora výstavba novej prevádzky Baumax-u výrazne napomôže rozvoju tejto lokality. „Realizácia stavby „Obchodné centrum DIY Prešov“, podporí nepriamo rozvoj v stavebnej činnosti obyvateľov a podnikateľov v meste Prešov a jeho okolí. Vytvorením nových nákupných možností širokého sortimentu tovarov a v ďalšej náväznosti na prestavbu celého areálu Solivaru i jeho pamiatkových objektov vznikne v lokalite nákupno-oddychová zóna.“ Vybudovanie obchodného centra však neprinesie len nové obchodné možnosti, ale aj nové pracovné príležistosti, nakoľko by sa v ňom malo nájsť sedemdesiat nových pracovných pozícií.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.