22.07.2024

Nové obchodné centrum v Prešove

V šarišskej metropole a treťom najväčšom meste Slovenska by sa už onedlho mohla rozbehnúť výstavba nového obchodného centra. To by malo vzniknúť na mieste v širšom centre krajského mesta na ploche, kde sa v súčasnosti nachádza obchodný dom Tesco, ktoré, ako každý Prešovčan vie, sa pred niekoľkými rokmi usadilo v bývalom obchodnom dome Prior.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Aj obchody, aj kiná…

Investorom projektu s názvom Obchodné centrum Forum je spoločnosť Multi Veste Slovakia 1 s.r.o. Nejde o úplne nový projekt, práve naopak, jeho počiatky môžeme nájsť niekde v roku 2007. Vtedy sa však nezrealizoval a tak prichádza dnes, pravda, v modifikovanej podobe. Nové obchodné centrum sa bude nachádzať na území, kde by sme dnes našli existujúci objekt obchodného domu Tesco, čiže bývalého prešovského Prioru.

Obchodné centrum obyvateľom mesta ponúkne klasické veci, ktoré jednoducho k obchodným centrám patria. Okrem supermarketu a menších samostatných obchodných prevádzok sa v ňom budú nachádzať reštaurácie, zariadenia rýchleho občerstvenia, multikino, fitness štúdio a ďalšie. Ako vysvetľuje investor, účelom činnosti je uspokojenie potrieb obyvateľstva v oblasti obchodu, služieb a voľnočasových aktivít na úrovni vyššieho štandardu.

Zbavia sa brownfieldu

Ako sme už spomínali, investorom navrhovaný objekt obchodného centra Forum Prešov nahradí súčasný obchodný dom Tesco, ktorého stavebne-technické, estetické parametre a bezpečnostný i hygienický systém sú už morálne, respektíve technicky zastarané a predstavujú stavebnú a estetickú záťaž územia. Podľa investora ďalšie prevádzkovanie zastaraného nevyhovujúceho objektu obchodného centra Tesco a zachovanie zanedbanej, dlhodobo neužívanej, ekologicky nestabilnej plochy „brownfieldu“ v jadrovom území mesta v tesnom susedstve s mestskou pamiatkovou rezerváciou je negatívnou alternatívou k realizácií projektu. Otázkou zasa samozrejme je, ako novostavba zapadne práve do tohto širšieho centra historického mesta, hoci treba povedať, že horšie, ako je to teraz, to už asi naozaj nebude.

Forum nie je jediné

Pokiaľ ide o výstavbu ďalších nových obchodných centier, v metropole Šariša je momentálnou jednotkou nákupné stredisko Eperia, ktoré spadá pod portfólio developerskej spoločnosti J&T Real Estate. Vybudované malo byť už pomerne dávno, pod iným názvom sa ho chystala zrealizovať iná spoločnosť, ktorá mala vydané aj platné stavebné povolenie. To bolo v minulosti dokonca niekoľkokrát predlžované a platí aj v súčasnosti. Do Prešova by Eperia mala priniesť na ploche približne 22 tisíc metrov štvorcových necelú stovku obchodov. Podľa medializovaných správ by nové centrum malo byť dokončené v roku 2017. Pokiaľ ide o parkovacie miesta, tých by sa v rámci výstavby malo vybudovať šesťsto.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.