23.06.2024

Nová stanica v Trenčíne: projekt za 107 miliónov Eur!

To, čo sa už roky nedá zrealizovať v Banskej Bystrici alebo v samotnej Bratislave, sa zrejme podarí v meste pod Matúšovým hradom. Súkromná spoločnosť totiž v Trenčíne plánuje vybudovať úplne nový terminál, ktorý v sebe spája autobusovú aj železničnú stanicu a svoj návrh už predložila kompetentným orgánom.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Trenčín novú stanicu potrebuje

Len máloktoré slovenské mesto má autobusovú alebo železničnú stanicu, na ktorú by mohlo byť pyšné. Skôr môžeme povedať pravý opak – veľa miest sa za ne dokonca hanbí. Starý známy prípad, o ktorom sme písali už aj na stránkach nášho magazínu, je napríklad taká Banská Bystrica. No ani Trenčín na tom nie je príliš ružovo, nakoľko z jeho autobusovej stanice majú cestujúci väčšinou dosť negatívny pocit. V podstate nejde ani o stanicu, ale o niekoľko zástavok stojacich v pravidelných rozostupoch vedľa seba. Na krajské mesto s takým historickým, kultúrnym a hospodárskym významom to skutočne nie je ktoviečo. To by sa však v dohľadnej dobe malo zmeniť a trenčianska stanica by mohla získať novú a modernú tvár.

Za viac ako sto miliónov

Za projektom stojí súčasný prevádzkovateľ trenčianskej a žilinskej autobusovej dopravy, spoločnosť SIRS – Development, a.s. Ako spoločnosť uvádza v projektovej dokumentácií, účelom výstavby je vybudovať nový Terminál integrovanej dopravy v Trenčíne. Ten sa bude nachádzať v priestoroch terajšej autobusovej stanice a na území pred železničnou stanicou. Obe sa totiž spoja do jedného celku, ktorý sa však bude celkovo skladať až z troch častí: prvou bude samotný terminál SAD s autobusovou stanicou, administratívnym objektom, opravárenskými dieľňami a nadzemným parkoviskom, druhú časť vytvára terminál A so spoločným priestorom pre železničnú a autobusovú stanicu a v tretej sa budú nachádzať priestory s doplnkovými službami, administratívnym objektom a podzemným parkovaním.

Začiatok samotnej realizácie investor naplánoval na október tohto roku a jej koniec na december 2016. Preinvestovať by sa tu predbežne malo 107 miliónov Eur. Za tieto peniaze by však Trenčín mal dostať moderný terminál, v ktorom sa okrem bežných súčastí stanice budú nachádzať aj pasáže s obchodmi a službami. Krajské mesto navyše získa aj viac než tisíc nových parkovacích miest, ktoré sú preň vzhľadom na pomerne slabo zabezpečené parkovanie v centre takisto nesmierne potrebné.

Čo na Trenčania?

Projekt Terminálu, ako každý veľký projekt, ktorý zásadne ovplyvní kvalitu života v meste, vyvolá mnoho debát v odborných a aj verejných kruhoch. No samotní Trenčania, ktorých sme sa spýtali na ich názor, ho vnímajú skôr pozitívne, hoci majú svoje námietky. „No áno, stanicu máme hroznú, ja sa preto len teším na to, že sa to konečne možno zmení. Trenčín si ju určite zaslúži, veď si zoberte, že tadiaľto prechádza aj veľa cudzincov a určite z nej nie sú nadšení,“ myslí si Leopold Záhorský. Svoj názor na projekt má aj Romana Prítrská. „Nová stanica je určite super, ale ako vidíte, hneď vedľa je park a je to vlastne jediný park v Trenčíne, keď nerátam Brezinu. Čosi som ale počula, že má nová stanica nejako zasahovať aj do parku, čo by sa mi moc nepáčilo,“ hovorí. „Nová stanica áno, výrub stromov nie,“ myslí si zasa Trenčan Jakub Stolárik.

Projekt je momentálne vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie, čo znamená, že sa k nemu vyjadria všetky dotknuté stránky. Bude teda zaujímavé sledovať, aké pripomienky k nemu budú mať nielen kompetentné orgány, ale aj dotknutá verejnosť.

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.