23.06.2024

Nová Nitra sa konečne rozbehla

Hospodárska kríza zastavila nejeden sľubne sa rozbiehajúci projekt. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj ambiciózne multifunkčné centrum s názvom Nová Nitra. Ako sa však zdá, po určitých peripetiách sa tento projekt opätovne rozbieha.

Zdroj: www.novanitra.sk

Namiesto starého pivovaru Nová Nitra

Multifunkčné centrum Nová Nitra sa nachádza na mieste niekdajšieho mestského pivovaru. Ten vznikol v rokoch 1893 až 1895 a varil pivo do roku 1926. Výroba sa obnovila v roku 1950. V 90. rokoch dvadsiateho storočia ho sprivatizovala rodina Karšayovcov, ktorá ho neskôr predala holandskej spoločnosti Heineken. Ten skončil výrobu piva v krajskom meste koncom roku 2004 podobne, ako v ďalších svojich závodoch v Martine a Rimavskej Sobote. Všetky svoje značky vyrába už len v jedinom pivovare v Hurbanove. V Nitre mal pôvodne aj sídlo svojej slovenskej pobočky, presťahoval ho však tiež do Hurbanova. Areál pivovaru teda zostal prakticky nevyužitý, až do roku 2009, kedy spoločnosť IAD Investments v spolupráci s WBA Holding ohlásila realizáciu projektu s názvom Nová Nitra.

Byty, kancelárie, hotel…

Projekt Nová Nitra sa prívlastok „multifunkčné centrum“ plným právom zaslúži, pretože v rámci neho by sa na mieste bývalého pivovaru malo postaviť 550 bytov, kongresové centrum, administratívne budovy, obchody a tiež štvorhviezdičkový hotel. Postaví sa tu však aj najvyššia budova v celom krajskom meste, ktorá bude mať šestnásť poschodí. Celý projekt by mal investora vyjsť predbežne na sumu okolo deväťdesiat miliónov eur. Väčšinu stavieb a objektov bývalého pivovaru investor zbúral, dve budovy z devätnásteho storočia však zachová. Ide o sladovňu a administratívnu budovu.

To, že ide na nitrianske pomery o skutočne rozsiahly projekt, je zreteľne jasné už len z toho, že sa bude rozprestierať na ploche približne 4,60 hektára. Na tejto výmere vznikne prakticky celá nová štvrť, ktorá nielen svojim obyvateľom, ale aj obyvateľom Nitry či jej návstšveníkom poskytne bývanie, 200 hotelových lôžok, administratívne priestory či wellness.

Stavať sa už začalo

Ako uvádza investor na svojej internetovej stránke, s výstavbou prvej etapy bytových domov sa už konečne začalo. „Momentálne prebieha výstavba hrubej stavby bytového domu C11, ktorý bude mať 21 dvoj- až štvorizbových bytov s výmerami 48m² až 137 m². V prízemí sú naplánované obchodné priestory v celkovej výmere 667 m2.“ Jeho kolaudácia je podľa uvedených informácií naplánovaná na jeseň budúceho roka. Ceny bytov sa v tomto dome pohybujú od 63 do takmer 200 tisíc eur s DPH v závislosti od výmery a dispozície bytu. Celkovo by sa v rámci prvej etapy malo zrealizovať päť bytových domov, v ktorých sa bude nachádzať 170 bytov.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.