22.07.2024

Nitrianske Novosady prinesú viac domov

Nitra je mesto, ktoré sa v posledných rokoch premieňa na modernú regionálnu metropolu, o čom svedčí aj väčšia stavebná aktivita na jej území. Ako príklad nám môže poslúžiť nový rezidenčný projekt, ktorý by do tohto starobylého mesta mal priniesť takmer šesťdesiat nových rodinných domov.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Nové domy na východe

Priamo dotknuté územie, na ktorom sa plánovaná výstavba má odohrať, sa nachádza v časti Chrenová, ktorá leží vo východnej časti Nitry. Pozemok sa konkrétne nachádza na pravej strane Trnavskej ulice, na ceste do Nitry od Lehoty. Zo severnej strany hranicu tvoria Sadová a Levická cesta, z východnej strany orná pôda, z južnej strany Selenecký kanál a západnej strany zastavané pozemky pri Dlhej ulici. Chrenová je jedným z najväčších nitrianskych sídlisk, žije tu totiž takmer 16 tisíc obyvateľov. Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia sa asanovalo niekoľko stoviek rodinných domov a začalo sa tak s výstavbou vtedy najväčšieho nitrianskeho sídliska Chrenová. Nájdeme tu aj budovy Univerzity Konštantína Filozofa a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, výstavisko Agrokomplex či jedinú ženská väznicu na Slovensku

Domov malo byť menej

Projekt od svojho prvotného predloženia prešiel istou zmenou, hoci aj tá samozrejme vychádza z pôvodného zámeru, v ktorom šlo o výstavbu päťdesiatich rodinných domov a to pod názvom Novosady III. Počas predaja pozemkov však prišlo k rozdeleniu viacerých pôvodných pozemkov na menšie, pričom týmto rozdelením sa pôvodná zóna Novosady III. nemení a ani nerozširuje. V súčasnosti je teda v zóne 58 pozemkov a tým pádom dochádza aj zmenám v infraštruktúre vychádzajúcej z nového stavu.

Pribudnú aj ďalšie

Ako sme už spomenuli vyššie, Nitra je v posledných rokoch rozvíjajúcim sa mestom a to aj z hľadiska realizácie rezidenčných projektov. Spomeňme napríklad výstavbu bytových domov, ktoré by mali vyrásť medzi Prešovskou a Kmeťovou ulicou, na sídlisku Klokočina – Diely. Vybuduje sa tu 265 nových bytových jednotiek, z toho 130 bytov bude dvojizbových, 107 bytov dva a pol izbových a 28 bytov trojizbových. Projekt je navrhnutý ako súbor piatich blokov. Alebo ďalší projekt – na rovinatom území neďaleko ulíc Pri lipe a Pri kaštieli, ktoré je v súčasnej dobe využívané ako dočasný jazdecký areál s existujúcimi objektmi jazdiarne a výbehov pre kone, by sa zrealizovať výstavba desiatky nových bytových domov, pričom v každom z nich sa bude nachádzať desať malometrážnych bytov. Ďalšie nové byty spolu s kancelárskymi a obchodnými priestormi by do Nitry mala priniesť aj prestavba Polygonu.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.