24.09.2023

Nitra a Šamorín dostanú nové športové stánky

Buďme úprimní – Slovensko nie práve krajina, ktorá by sa vyznačovala tými najlepšími a najmodernejšími športoviskami. A možno aj práve preto bude zaujímavé pozrieť sa na dva projekty, ktoré by túto situáciu aspoň do určitej miery mohli napraviť.

Zdroj: www.enviroportal.sk

V Nitre

Najprv sa pozrieme na Dlhú ulicu do Nitry. Samozrejme, toto historické 80-tisícové krajské mesto má viacero viac či menej významných športovísk a vo viacerých športoch sa neraz dostáva na čelo slovenských líg, no aj tak nie je žiadnym tajomstvom, že moderné a kvalitné športové centrum tu absentuje. Účelom investičného zámeru je teda vybudovanie komplexného areálu s regionálnym významom, v ktorom sa budú nachádzať objekty určené pre športové, rekreačné využitie, krátkodobé ubytovanie, administratívu a stravovanie. Súčasťou areálu budú aj zelené plochy s parkovými úpravami. Stavba po jej zhotovení bude slúžiť ako občianska vybavenosť s regionálnym významom, čo je podľa investora, spoločnosť Terno NR s.r.o., v súlade s platným územným planom mesta Nitra.

Výstavba stavebných objektov bude rozdelená na štyri etapy, pričom v prvej etape budú preložené nevyhovujúce inžinierske siete a budú vybudované nové. Druhá etapa predstavuje realizáciu športovej haly, tretia etapa realizáciu wellness centra s ubytovaním a vo štvrtej etape sa budú budovať vonkajšie športoviská, tenisové centrum, administratívna budova, reštaurácia a kompletizácia spevnených plôch, vonkajšieho osvetlenia a oplotenia areálu. Dodajme ešte, že tento projekt by si mal predbežne vyžiadať päť miliónov Eur.

V Šamoríne

Pokiaľ ide o Šamorín, mestečka nachádzajúce sa v okrese Dunajská Streda, zámerom investora je v tomto prípade vybudovať modernú multifunkčnú športovú halu so štandardmi vhodnými aj na medzinárodné športové podujatia spĺňajúce najvyššie štandardy športových organizácií FIBA , EHF a CEV. Hala je navrhnutá pre multifunkčné využitie, čo znamená, že pôjde nielen o športové podujatie, ale aj o koncerty a rôzne expozície. Skladať by sa mala z troch športových plôch, čiže z hlavného športoviska a dvoch tréningových plôch, ktoré poskytujú parametre aj na medzinárodné podujatia spĺňajúce najvyššie štandardy športových organizácií a hráčov.

Pokiaľ sa pýtate na dôvod výstavby tohto športového projektu, ide v podstate o to isté zdôvodnenie, ktoré by sme mohli nájsť prakticky v každom väčšom či menšom slovenskom meste. Investor totiž na základe vyjadrenia z investičného zámeru vychádzal zo skutočnosti, že v Šamoríne a ani v jeho blízkom okolí sa nenachádza taká moderná multifunkčná športová hala so štandardmi vhodnými aj na medzinárodné športové podujatia spĺňajúce najvyššie požiadavky. Nová hala by investora, ktorým je spoločnosť Merkator 2 a.s., mala vyjsť na 800 tisíc Eur.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.