22.07.2024

Na zateplenie domu si vypýtajte od štátu

Zateplovanie rodinných domov je jednoducho moderný trend, či sa nám to páči alebo nie. Môžeme dokonca povedať, že sa už stihlo stať moderným štandardom. Nejde však o lacný „špás“ a preto by sme mali poriadne porozmýšľať nad tým, ako to finančne zvládnuť. Jednou z ciest je o príspevok požiadať štát.

Čo je vlastne zateplenie?

Samozrejme takmer každý z nás vie, čo zateplovanie rodinného domu znamená a to aspoň v teoretickej rovine. Podľa definície na oficiálnej stránke Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky venovanej práve tejto problematike ide o proces slúžiaci na zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinného domu uskutočnením stavebných úprav rodinného domu, ktorými sa vykoná zásah do obalových konštrukcií budovy zateplením obvodového plášťa, strešného plášťa, vnútorných deliacich konštrukcií medzi vykurovaným a nevykurovaným priestorom a výmenou pôvodných otvorových konštrukcií rodinného domu. A práve na tento proces štát poskytuje podporu vo forme príspevku.

Presne stanovené podmienky

Na to, aby ste spomínaný príspevok mohli získať, je potrebné podrobne si preštudovať podmienky na jeho udelenie. Poďme sa na ne pozrieť. Tou prvou je splnenie požiadavky tepelnoizolačných vlastností stavebných konštrukcií preukázaním hodnoty súčiniteľa prechodu tepla stavebných konštrukcií podľa slovenskej technickej normy, druhou splnenie hygienického kritéria zodpovedajúceho slovenskej technickej norme, treťou zateplenie rodinného domu uskutočniť tepelnoizolačným systémom na vonkajšiu tepelnú ochranu stien, na ktorý vydal vyhlásenie o parametroch výrobca systému a štvrtou zrealizovať zateplenie rodinného domu zhotoviteľom, ktorý má na systém správu z inšpekcie vydanú akreditovaným inšpekčným orgánom. Od prvého januára tohto roku pribudla aj piata podmienka, ktorou je zrealizovať výmenu otvorových konštrukcií zhotoviteľom s licenciou.

Koľko môžete dostať?

Nemôžete samozrejme dúfať, ze vám štát preplatí celkové náklady na zateplenie vášho domu. Nie, príspevkom na zateplenie rodinného domu sa žiadateľovi uhradí len určitá časť vynaložených prostriedkov a to najviac do výšky tridsať percent oprávnených a uhradených nákladov. Maximálne však môže ísť o sumu šesťtisíc Eur. Päťtisíc Eur štát pritom poskytne v závislosti na dosiahnutých tepelnoizolačných schopnostiach jednotlivých konštrukcií, ktorými sú obvodové steny, vonkajšie výplne otvorov, ako sú okná či dvere, strecha a vnútorné konštrukcie medzi vykurovaným a nevykurovaným priestorom a tisíc Eur v závislosti na dosiahnutej hodnote potreby tepla na vykurovanie rodinného domu. V každom prípade sa o takýto príspevok oplatí uchádzať, nakoľko vám môže podstatne uľahčiť situáciu pri zateplovaní vášho rodinného domu.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.