24.09.2023

Na programe šport a obchody v Južnom Meste

V bratislavskej Petržalke na okraji tejto mestskej časti sa už dávnejšie uvažuje o vybudovaní novej rezidenčnej štvrte. S ňou práve súvisí aj projekt, ktorý vám chceme predstaviť v tomto článku. Ide totiž o vybudovania objektov Sport & Retail park Slnečnice – Južné Mesto.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Na okraji Petržalky

Územie, na ktorom by sa projekt mal zrealizovať, je z východnej strany vymedzené čističkou odpadových vôd a súkromnými pozemkami v tesnom kontakte s územím areálu rekreácie športu a turistiky Jaroveckého ramena. Zo severnej strany je ohraničené Panónskou cestou, areálom čerpacej stanice, Betliarskou ulicou a z juhu čiastočne železničnou traťou. Zo západu je hranicou železnica. Navrhovaný areál parku sa teda nachádza na južnom perimetri mestskej časti Petržalka v novobudovanej zóne Južné mesto, ktorá sa de facto stane samostatnou štvrťou.

Z dvoch častí

Projekt sa skladá z dvoch menších areálov. Oba pozostávajú z objektov pre šport a voľný čas a obchodno-prevádzkových objektov. Areál Park je tvorený plochou verejnej zelene, pobytovou lúkou a plochami pre rekreačné a športové využitie verejnosti. V rámci areálu parku by sa podľa predloženého zámeru mal nachádzať aj objekt vybavenosti parku. Cez areál parku je prepojená hlavná cyklotrasa a pešia trasa parkovej zóny celého územia. Časť areálov určená pre šport a voľný čas pozostáva z objektov Fitness-centra s priestormi Bowling Clubu a priestorom Centra voľného času, ktoré je určené pre voľnočasovú, relaxačno-pohybovú a klubovú činnost detí, dospelých a seniorov v rámci rôznorodých aktivít.

Budú aj obchody

Obchodno-prevádzková čast areálov Sport & Retail Park Slnečnice sa podľa vyjadrenia investora typologicky radí medzi takzvané strip malls, respektíve Fachmarkt Zentrum, kde na prenajímatelnej ploche viac ako 5 tisíc metrov štvorcových budú umiestnené malo- a veľkometrážne obchodné jednotky o jednotlivých výmerách približne 200 až 1200 metrov štvorcových. Odhadovaný počet nájomcov sa pohybuje medzi šesť až osem. Ich skladba bude orientovaná na supermarket, čiže potraviny a drogéria, obuv, odevy, služby, elektro, domácnosť či potreby pre deti. Všetky spomínané prevádzky, či už športovo-voľnočasové alebo obchodné, budú umiestnené v jednopodlažných halových objektoch.

A k tomu domy a byty

Samotný projekt Slnečnice sa de facto delí na dve časti – Zóna viladomy a Zóny Mesto. Tá prvá podľa oficiálnej stránky developera, spoločnosti Cresco, ponúka nízkopodlažné obytné domy, mestské vily a rodinné domy. Všetky stavby sú nízkoenergetické a dispozične riešené s dôrazom na funkčnosť a praktickosť. Viladomy ponúkajú moderné mestské bývanie vo vysokom štandarde od jednoizbových bytov cez byty pre dvojice a mladé rodiny až po dispozične veľkorysé viacizbové byty a rodinné domy. Prednosťou projektu sú vybudované verejné priestory s vlastnou zeleňou a ihriskami. Zóny Mesto je zasa určená ľuďom, pre ktorých je skôr zaujímavejší mestský typ bývania v bytoch a so štandardom, ktorý k takémuto bývaniu patrí.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.