22.07.2024

Na Liptove vznikne archeologický superpark

Nielen o veľkolepých rezidenčných alebo komerčných projektoch musíme na našich stránkach písať, ale svoje miesto si tu nájdu aj menšie projekty, ktoré ale na druhú stranu môžu mať výrazný vplyv minimálne na turistický a regionálny rozvoj.

Zdroj: www.gothal.sk

Liptov ešte zaujímavejší

Liptov je síce nesmierne zaujímavý región, ale nikde nie je napísaný dôvod, aby nemohol byť ešte zaujímavejší. Svedčí o tom aj nasledujúci projekt, ktorý by sme vám v tomto článku chceli predstaviť. Ide o vybudovanie areálu na ploche približne 1,7 hektára, ktorý by mal byť niečo ako open air museum. Budú v ňom zrekonštruované repliky pravekých objektov, ako domčeky, chlievy, sýpky, dielne, prístrešky, čiže takzvané scénické stavby. Budú sa tu nachádzať jednoduché políčka na pestovanie plodín a v ohradách chovať zvieratá. V areáli budú prebiehať rôzne aktivity, workshopy, semináre a prednášky pre školy, tvorivé dielne a náučné prezentácie. Cieľom, ako tvrdí investor, je priblížiť verejnosti život našich pravekých predkov.

„Projekt je teda zameraný na širokú verejnosť a jeho zámerom je zvýšiť turistický záujem o túto časť Liptova, prezentovať kultúrne a prírodné dedičstvo, históriu a tradície regiónu aj Slovenska, prepojiť teóriu a prax vzdelávacieho procesu na všetkých typoch škôl. Popri scénických stavbách, ktoré tvoria kolorit areálu budú sa postupne budovať aj logistické stavby, aby bol zabezpečený plynulý chod tohto areálu počas celého roku,“ uvádza investor, občianske združenie Archeopark Liptov vo svojom investičnom pláne.

V dvoch etapách

V roku 2015 sa začali prípravné práce, pričom v tomto roku sa predpokladá konštrukcia scénických stavieb a ich umiestnenie v areáli. Realizovať sa na tomto mieste budú workshopy, tvorivé dielne a letné pobyty študentov viacerých vedných odborov. A aby toho nebolo málo, v roku 2017 by chcel investor vytvoriť na pozemku podmienky na ustajnenie malého počtu zvierat, ako sú ovce, kozy, prasatá či hovädzí dobytok. „Otvorenie areálu pre verejnosť predpokladáme v lete roku 2017,“ uvádza sa v investičnom zámere.

Malé vylepšenie Liptova

Liptov patrí k turisticky atraktívnym regiónom Slovenska, s návštevnosťou na úrovni viac ako milión turistov ročne. Lokalita, na ktorej má vyššie spomínaná atrakcia vyrásť, sa nachádza približne sedem kilometrov od známeho akvaparku v Bešenovej. V Liptovskej Lúžnej je zasa novootvorený relaxačný welness areál Gothal, ktorý poskytuje zázemie neďalekému turisticko-lyžiarskemu areálu Donovaly. V bezprostrednej blízkosti pozemku je tiež naplánovaná výstavba wellnes areálu Atlandia, ktorý bude využívať geotermálnu energiu. Tento región je teda viac ako vhodný pre vybudovanie vyššie spomínaného archeoparku, ktorý bezpochyby do mozaiky atraktívneho Liptova zapadne.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.