24.09.2023

Megaprojekt Twin City v Bratislave: ďalší krok k realizácií

Megaprojekt Twin City, ktorý sa v našom hlavnom meste mal stavať ešte v časoch predkrízových, by sa už za dva roky mohol stať realitou. Investor totiž ohlásil začiatok výstavby jednej z jeho častí na rok 2016. Pokiaľ chcete vedieť, ako bude vyzerať, čítajte ďalej.

Zdroj: http://www.hbreavis.com/sk/twin-city-south

Sedem poschodí administratívy

Projekt Twin City z developerskej dielne spoločnosti HB Reavis bol horúcou témou ešte pred niekoľkými rokmi, v dobe pred hospodárskou krízou, kedy mnohí investori v Bratislave chceli vybudovať, povedzme, neskromné objekty. Patril k tým návrhom, ktoré sa vzhľadom na nepriaznivú situáciu odložili. No na rozdiel od ostatných sa o ňom nielenže nikdy neprestalo hovoriť, ale ako sa zdá, nie je ďaleko ani od svojej realizácie. Tá by sa mala stať skutočnosťou už za dva roky. Ako totiž avizuje investor, v roku 2016 by sa mala začať výstavba jednej z jeho súčastí. Ňou je myslená výstavba sedempodlažnej administratívnej budovy, ktorá bude zasahovať na ulice Karadžičova a Mlynské Nivy. Jej realizácia je však naplánovaná po dokončení troch susedných administratívnych objektov, ktorých výstavba je už pripravovaná. Ide o komplex Twin City Juh.

Pokiaľ ide o funkcionalitu spomínanej sedempodlažnej budovy, primárne pôjde o administratívne priestory. Tie by mali dopĺňať priestory občianskej vybavenosti a samozrejme chýbať nebude ani dostatok parkovacích miest. Bytové jednotky investor do tohto objektu nezaradil. Jeho výstavba by ho podľa predbežných výpočtov mala vyjsť na viac ako 45 miliónov Eur.

Bratislavský megaprojekt

Aby sme si trochu pripomenuli, o čom vlastne celý projekt Twin City je, povedzme si, že pôvodne malo ísť o najväčší polyfunkčný komplexu v strednej Európe. Hoci sa postupom času v istých ohľadoch pôvodný návrh upravil, stále ide o projekt impozantných rozmerov, či už ide o metre štvorcové, alebo finančné náklady. Začiatok jeho realizácie bol pôvodne naplánovaný na rok 2007 a jej koniec na rok 2011. Jeho prenajímateľnú plochu malo tvoriť celkovo 270 tisíc metrov štvorcových. Svoje miesto si našiel na rozhraní bratislavského Starého Mesta a Ružinova. Preinvestovať sa v tomto prípade malo pôvodne okolo 17 miliárd vtedajších slovenských korún. V prvých verziách projektu mala byť dominantným objektom 34 poschodová výšková budova s trojuholníkovým pôdorysom s výškou 138 metrov.

Neodmysliteľnou súčasťou projektu Twin City má byť aj autobusová stanica Mlynské Nivy, ktorá by sa tak mala dočkať novej a čo je najdôležitejšie, dôstojnejšej podoby. Jej hlavným objektom by mala byť budova s piatimi nadzemnými a jedným podzemným podlažím, v ktorej sa bude nachádzať samotná autobusová stanica a takisto administratívne priestory. Celková plocha novej autobusovej stanice by mala dosahovať takmer 50 tisíc metrov štvorcových.

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.