24.09.2023

Materská dovolenka a hypotéka: nezlučiteľné?

Vlastné bývanie sa často dá zabezpečiť iba hypotekárnym úverom. A nakoľko sme väčšinou bežní ľudia, ktorí skôr či neskôr budú mať aj deti, bude dobré, ak si povieme niečo o materskej dovolenke a hypotéke.

Získam ju?

Takúto otázku si raz môžete položiť aj vy. Samozrejme, pokiaľ sa niekedy ocitnete na materskej dovolenke a práve počas nej sa spolu s partnerom rozhodnete vyriešiť svoju otázku bývania. No je vôbec šanca počas tohto krásneho, ale ťažkého životného obdobia hypotekárny úver vlastne získať? Odpoveď je v tomto smere našťastie pozitívna. Áno, banky dokážu úver poskytnúť aj počas materskej, hoci by sme v tomto prípade mali hovoriť skôr o rodičovskej dovolenke. Ide totiž o dva síce podobné a navzájom veľmi úzko súvisiace termíny. Pokiaľ otehotniete, približne osem týždňov pred pôrodom odchádzate na materskú dovolenku, ktorej trvanie je 34 týždňov. Po nej ten z rodičov, ktorý zostáva s dieťaťom, nastúpi na rodičovskú dovolenku. Jej finančná hodnota je momentálne štátom uznaná na približne 200 Eur mesačne a práve táto suma môže byť kľúčová pre banky v prípade poskytnutia alebo neposkytnutia hypotekárneho úveru. Ide totiž o trvalý a garantovaný príjem.

Dôležitý je partner

Nebudeme si nič nahovárať, aj na Slovensku stále panuje patriarchálny prežitok týkajúci sa výšky miezd pri porovnaní mužov a žien. Muž jednoducho väčšinou zarobí viac a v podstate sa to od neho aj očakáva, zatiaľ čo manželka zostáva na materskej a následne rodičovskej dovolenke a stará sa o deti. Pre poskytnutie hypotekárneho úveru je teda kľúčová aj mzda partnera, ktorá by v ideálnom prípade mala byť nadpriemerná. Pokiaľ taká aj naozaj je, pripočítame k nej vašich dvesto Eur a banka sa na celú vec bude s najväčšou pravdepodobnosťou pozerať do veľkej miery pozitívne.

Samozrejme, do hry tu vstupuje aj mnoho ďalších faktorov. Dajme tomu, že banka bude akceptovať váš dlhodobý príjem na rodičovskej dovolenke, do úvahy bude brať, ako sme už povedali, aj partnerov príjem, prirodzene aj hodnotu nehnuteľosti, vaše výdavky, prípadné dlhy, úverový register a tak ďalej. Všetky tieto náležitosti budú hrať v posudzovacom procese nesmierne dôležitú úlohu. A treba aj dodať, že pokiaľ by ste sa ocitli v situácií, že si materskú alebo teda rodičovskú dovolenku „vychutnávate“ bez partnera a teda aj bez jeho či jej príjmu a premýšľali by ste nad hypotékou, je to viamenej zbytočné. Spomínaných 200 Eur by žiadna banka neakceptovala ako dostatočný príjem na poskytnutie úveru. V každom prípade je však dôležité zájsť si do bánk osobne a pozisťovať si konkrétne podmienky, ktoré sa môžu v jednotlivých prípadoch od seba podstatne odlišovať.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.