18.10.2019

Keď sa vinice menia na domy

Bratislavská mestská časť Rača má skvelú polohu na výstavbu rezidenčných projektov, nakoľko je tu značné množstvo nezastavaných parciel a hornatý terén navyše tomuto miestu dodáva charakter atraktívnosti. Azda aj preto sa tu plánuje výstavba štyroch bytových domov a dvoch polyfunkčných objektov.

Zdroj: enviroportal.sk

V Ohňanoch

Ide o časť Rače s názvom Ohňany. Práve tu by mal vyrásť projekt s názvom „Obytný súbor Pod vinohradom“. Podľa zámeru predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie pôjde celkovo o šesť objektov – štyri z nich budú slúžiť ako klasické bytové domy a ďalšie dva ako polyfunkčné objekty. V spomínaných štyroch „bytovkách“ sa bude nachádzať 313 bytových domov, pričom projekt ráta s počtom nových obyvateľov blízko čísla 806. V dvoch polyfunkčných objektoch zasa bude 138 apartmánov vrátane jedálne s kuchyňou, priestorom pre admininstratívu či dokonca senior housom. Tieto apartmány by malo využívať približne 353 ľudí. Navrhovateľom a užívateľom projektu je bratislavská spoločnosť Macharova, s.r.o.

Namiesto vinohradu

Celý objekt by sa mal nachádzať v blízkosti račianskej Reding Tower a areálu bývalej AB Kozmetiky. V súčasnosti sa na dotknutej parcele, ktorá má rozlohu viac ako 28 tisíc metrov štvorcových, nachádza starý vinohrad. Ten bude samozrejme potrebné pred samotnou výstavbou odstrániť. Investor však sľubuje výsadbu zelene na ploche 10 tisíc metrov štvorcových. „Realizáciou navrhovanej činnosti dôjde k rozšíreniu obytných plôch v podobe bytových jednotiek, ktoré poskytnú budúcim majiteľom moderné, komfortné priestory na bývanie. Okolie nového obytného súboru bude sadovnícky upravené, so vzrastlou zeleňou, udržiavanými trávnatými plochami a dotvorené okrasnou zeleňou,“ uvádza sa v spomínanom zámere. V rámci projektu sa vybuduje aj 645 nových parkovacích miest.

Za tridsať miliónov

O tom, že tento projekt nebude lacný, hovorí aj predpoklad investora, ktorý v zámere uvádza sumu tridsať miliónov eur. Ide, samozrejme, zatiaľ len o predbežný výpočet. Podobne sú na tom aj termíny výstavby, ktoré sa takisto pohybujú len v predpokladaných kontúrach. Začiatok je naplánovaný na budúci rok, pričom ukončenie výstavby by malo prebehnúť v roku 2018. Všetko však závisí aj od tempa, ako sa investorovi podarí pozháňať všetky potrebné povolenia a rozhodnutia.

Čo na to miestni?

Nové projekty by do oblasti výstavby mali priniesť nepopierateľný rozvoj. Podľa všetkého sa zdá, že by tento rezidenčný projekt mohol danú podmienku spĺňať, no v každom prípade je potrebné spýtať sa na názor aj miestnych obyvateľov. „Ako je mi jasné, že tieto pozemky sú pre developerov veľmi príťažlivé, takže nás tu zrejme čaká ešte veľa rôznych projektov. Osobne proti takejto výstavbe nič nemám, som za to, aby sa nepoužívané pozemky nejako využili. Dôležité ale je, aby išlo o kvalitné projekty, ktoré prinesú nejaký osoh,“ myslí si František Pokrúcny, dlhoročný obyvateľ Rače. „Nie som si istý, či je rozumné nechať si zastavať tieto zelené plochy, minimálne sa na ne dobre pozerá,“ hovorí ďalší miestny obyvateľ Juraj Rácz. „Možno je to zaujímavý projekt, ale nie pre bežných ľudí. Navyše sa bojím, či jeho výstavba neskomplikuje už tak dosť komplikovanú dopravu v Rači,“ uvádza do tretice svoj názor Peter Sliacky, samozrejme, takisto z Rače.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.