30.03.2020

Investícia do realitných fondov: čo prináša?

Pokiaľ premýšľate nad investíciou a táto investícia by sa mala týkať nehnuteľností, možno by ste mali podumať aj nad takzvanými realitnými fondmi. Že ste o nich ešte nepočuli? Nevadí, práve sme sa totiž chystali povedať vám o nich niečo viac.

Od roku 2006

Možnosť investovania do špeciálnych realitných fondov na Slovensku vznikla v roku 2006. Čím sa takáto investícia odlišuje od bežných fondov? Nuž v prvom rade v tom, že skutočne ide o investovanie do nehnuteľností, nakoľko tieto fondy investujú svoje aktíva priamo do nehnuteľností, majetkových účastí v realitných spoločnostiach alebo do iných aktív úzko prepojených s trhom nehnuteľností. Ide teda jednoducho o to, aby aj menší investor, napríklad aj vy, mohol pokojne a s výnosom investovať v rámci realitného trhu a do realitných projektov.

Dvojnásobné oceňovanie

Otázka pre vás: ak si porovnáme bežné investičné fondy s fondami realitnými, v čom by sme našli azda ten najdôležitejší rozdiel? Pokiaľ na odpoveď neprídete sami, nevadí, hneď si ju povieme: rozdiel spočíva najmä v tom, že v tomto prípade nejde o komodity obchodovateľné na burze. Znamená to, že cena nehnuteľnosti ako cieľu investovania sa neodvíja od jej aktuálnej hodnoty, ktorú stanoví burza, ale od dvoch odlišných faktorov. Tým prvým je ocenenie nehnuteľnosti z hľadiska výnosovej a druhým jej ocenenie z hľadiska porovnávacej metódy a z nich sa následne spriemeruje hodnota danej nehnuteľnosti.

Vyššie riziko

Pravdou však zostáva, že rizikovosť v špecializovaných realitných fodoch je v podstate vyššia, ako je tomu pri bežných fondoch obchodujúcich napríklad s dlhopismi. Z tohto sa odvíja aj návratnosť tejto investície, pričom podľa odborníkov môže ísť o obdobie dokonca až siedmych rokov. Na druhú stranu, pokiaľ ide o vyplatenie investícií, s tým obvykle žiaden problém nebýva a to preto, že fond disponuje pomerne značným majetkom. Prenesené na konkrétne čísla, znamená to, že hodnota jednej nehnuteľnosti nemôže presahovať dvadsať percent majetku realitného fondu. No pravdou však je, že realitné aktíva môžu tvoriť až 90 percent objemu fondu.

Mnoho investičných možností

Možnosti investovania sú v tomto prípade skutočne široké. Nejde pritom len o veľké developerské projekty, ale aj o rezidenčné nehnuteľnosti, logistické centrá, nákupné centrá, no aj o podiely v realitných spoločnostiach. Najlepšie však zrejme bude, pokiaľ navštívite webové stránky jednotlivých relalitných fondoch, ktorých je na Slovensku viacero. Práve na nich by ste sa totiž mohli dozvedieť niečo viac. A aby vaše hľadanie bolo o niečo jednoduchšie, pozrime sa na realitné fondy pôsobiace na Slovensku. Spomenúť by sme určite mali IAD – Prvý realitný fond patriaci do portfólia IAD Investments, Náš Prvý Realitný š.p.f. Prvej Penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky alebo TAM-Realitný fond patriaci do Tatra Asset Management. Stačí si teda len vybrať ten, ktorý vám najväčšmi vyhovuje a pustiť sa do investičných hier. A nemusíte hneď investovať tisíce Eur, niektoré fondy totiž za minimálnu investičnú čiastku považujú aj 100 Eur.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.