23.06.2024

Hypotéky na konci roka

Koniec roka sa neúprosne blíži a obvykle je to obdobie, počas ktorého banky prinášajú nejaké „špeciálne“ akcie napríklad z oblasti hypotekárnych úverov. Preto nás zaujímalo, či aj tento rok sa bude niesť v znamení nejakých zaujímavých akciových ponúk. Skúsili sme to zistiť z aktálnej ponuky našich štyroch najväčších bankových domov.

Všeobecná úverová banka

Všeobecná úverová banka prednedávnom prišla na trh so zaujímavou a neobvyklou ponukou desaťročnej fixácie hypotekárneho úveru, čo pri prvom počutí znie naozaj dobre. S čím však treba rátať, je fakt, že má pri nej klient podstatne vyšší úrok ako nižšej fixácií. Je totiž rozdiel, či sa úroková sadzba pohybuje niekde na úrovni 1,49 alebo 2,29 percenta. Kto však chce mať desať rokov istotu, že sa mu úroky nepohnú, takúto ponuku rád prijme. Okrem toho však táto banka zatiaľ nič výnimočné neponúka. Stopercentná zľava za poskytnutie úveru, preplatenie poplatku za kataster alebo za znalecký posudok je dnesť v podstate normálnym správaním slovenských bánk. Zaujímavým však môže byť nižšie úročenie v prípade bezúčelovej, takzvanej americkej hypotéky. Všeobecná úverová banka tento typ úveru totiž momentálne ponúka s úrokovou sadzbou od 1,49 percenta.

Tatra Banka

Ani Tatra Banka zatiaľ „nevytasila“ nejaké silné zbrane v tomto predvianočnom boji, hoci veríme, že nejaká tá ponuka pred koncom roka ešte len príde. Možno sme však len príliš chamtiví alebo rozhýčkaní, nakoľko práve táto banka ponúka stále nesmierne zaujímavú úrokovú sadzbu pri hypotekárnych úveroch a to už od 1,45 percenta. A ako inak, aj tu klient získa odpustenie poplatku za poskytnutie úveru do výšky sto percent. Pokiaľ ide o bezúčelový hypotekárny úver, ten by ste v tejto banke získali s úrokom už od 1,65 percenta, čo takisto nie je na zahodenie.

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa takisto nie je žiadnou výnimkou. Niežeby zaostávala v konkurenčnom boji vo vodách hypotekárnych úverov s ostatnými bankami, ale ani ona zatiaľ nič strhujúce a prekvapivé nepriniesla. Ak, pravda, nebudeme za také niečo považovať úrok od 1,45 percenta, ktorý je však napokon dnes celkom bežnou záležitosťou. Zaujímavosťou však možno bude, že v rámci bezúčelového hypotekárneho úveru ho klientovi poskytnú až do výšky 70 percent založenej nehnuteľnosti.

Československá obchodná banka

Československá obchodná banka sa na svojej webovej stránke chváli napríklad tým, že poskytne úver až do sto percent hodnoty nehnuteľnosti. To však v skutočnosti také jednoduché nie je a po novom roku to vplyvom Národnej banky Slovenska bude ešte ťažšie. V každom prípade táto banka momentálne ponúka hypotekárny úver s úrokovou sadzbou od 1,5 percenta. Pokiaľ ide o bezúčelovú hypotéku, tú by mohol klient v ČSOB získať s úrokom od 2,6 percenta. A vianočné či koncoročné akcie? Nuž, zatiaľ žiadne.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.