20.04.2024

Hypotéku bude (zrejme) ťažšie získať

Od začiatku budúceho roku už nebude také jednoduché získať sto- alebo deväťdesiatpercentnú hypotéku. Národná banka Slovenska sa totiž v tomto prípade chystá zaangažovať. Podľa nej sa pri hypotekárnych úveroch Slováci až nebezpečne zadlžujú a tým pádom do rizika idú aj samotné slovenské banky.

Vysoké úvery

Podľa Národnej banky Slovenska sa v súčasnej dobe hypotekárne úvery pohybujú na dramaticky vysokej hranici. Vyplýva to okrem iného aj z medializovaných správ z posledných týždňov. Našej najvyššej finančnej inštitúcií sa nepáči, že banky takpovediac hazardujú so zadĺženosťou Slovákov, čo by sa v konečnom dôsledku mohlo vypomstiť. „Slovenské banky sú v skutočnosti veľmi konzervatívne, mohli sme to vidieť aj v prípade hospodárskej krízy,“ hovorí hypotekárna poradkyňa Alena Chlebová.

Od nového roku by pre záujemcov o hypotekárne úvery mali nové podmienky ich získania znamenať mierne komplikácie. Stopercentnú hypotéku, ktoré bolo doteraz možné získať v lukratívnejších lokalitách, už banky prakticky nebudú poskytovať. Podobne na tom bude aj hypotéka, pri ktorej by sa klient snažil získať úver vo výške deväťdesiat percent hodnoty nehnuteľnosti. Štát sa týmto spôsobom snaží obmedziť vysoký objem poskytovaných hypotekárnych úverov najmä vo vyššie spomínaných hodnotách založených nehnuteľností.

Je to potrebné?

Podľa hypotekárnej poradkyne podobný krok nie je nevyhnutný. „Môžeme chápať obavy Národnej banky, podľa štatistických údajov či prieskumov sú Slováci skutočne zadĺženým národom, čo sa v konečnom dôsledku môže vypomstiť. Podobná situácia vyvrcholila napríklad v Spojených štátoch amerických, keď banky bezhlavo poskytovali hypotekárne úvery prakticky každému, kto o ne požiadal, čo malo za dôsledok hospodársku krízu“ vysvetľuje Chlebová. „No len ťažko môžeme tento príklad dať do súvislosti so slovenskými bankami, ktoré si každého klienta aj v súčasnej dobe solídne preveria,“ pokračuje.

Novovzniknutá situácia by však podľa Chlebovej nemala mať žiaden významný dopad na poskytované hypotekárne úvery. „Ani dnes nie je žiadnou výnimkou, že hoci banka poskytne osemdesiatpercentný úver, zostávajúcich dvadsať percent sa dorovná spotrebným úverom a tak to s najväčšou pravdepodobnosťou aj zostane,“ dodáva.

Ako však vysvetľuje ďalej, z istej pozície chápe obavy Národnej banky a pokladá ich svojím spôsobom za oprávnené. „Predstavme si, že menej solventnému klientovi, ktorý si nastavil vysoké splátky hypotekárneho úveru, banka zrazu po období fixácie radikálne zdvihne úrok, čím sa navýšia aj splátky. V takomto prípade by mohol nastať vážny problém so splácaním úveru. Takáto situácia napríklad stála aj za vznikom krízy v Spojených štátoch,“ vysvetľuje Chlebová. V konečnom dôsledku teda ide o to, aby klientovi banky aj po zaplatení hypotekárneho úveru zostalo dostatok finančných prostriedkov na samotné živobytie. Podľa Národnej banky Slovenska sa totiž Slováci nebezpečne blížia k rizikovej hranici hypotetickej nesolventnosti.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.