23.06.2024

Dunajská Streda dostane nový futbalový štadión

Dunajská Streda, ktorá vo futbale hrá našu najvyššiu ligu, by už onedlho mala dostať nový futbalový štadión. No, vlastne ide skôr o prestavbu toho terajšieho. Do Dunajskej Stredy by však mal priniesť európsky štandard nielen vo vybavení športového stánku, ale aj v architektonickom poňatí.

Chcú európsky štandard

Účelom tohto projektu je prestavba súčasného futbalového štadiónu, ktorý slúži športovým a ligovým potrebám miestneho dunajskostredského klubu, ktorý práve hrá v našej najvyššej futbalovej lige. Po prestavbe by mal vyhovovať štandardom Medzinárodnej futbalovej federácie a samozrejme takisto Európskej futbalovej federácie. Zároveň sa má stať moderným športovým zariadením s multifunkčným využitím pre športovcov i obyvateľov mesta. Keďže ide o klub s názvom DAC Dunajská Streda, je len logické, že aj názov zmodernizovaného štadióna bude znieť DAC Aréna.

Momentálne nevyhovuje

V súčasnosti má existujúci štadión neoficiálnu kapacitu takmer šestnásť a pol tisíca miest, z čoho 3410 je určených na sedenie. Aj napriek čiastkovým rekonštrukciám je štadión zastaraný, pričom tu absentuje moderná infraštruktúra. Nezodpovedá štandardom, požiadavkám a parametrom FIFA a UEFA, a ani súčasným trendom z hľadiska technického vybavenia, bezpečnosti a ochrany zdravia a pohody návštevníkov a hráčov. A to je práve dôvod, prečo sa investor, spoločnosť DAC Aréna a.s., po dohode s miestnou dunajskostredskou samosprávou, rozhodol štadión zrekonštruovať a zmodernizovať.

Otočia ho

Pri realizácií tohto projektu nepôjde len tak o nejakú prvoplánovú rekonštrukciu. Zaujímavým prvkom architektonického riešenie bude zaiste aj pootočenie štadióna o 90 stupňov a jeho zasunutie voči Športovej ulici, na ktorej sa práve športový stánok nachádza. Dominantným objektom dotknutého mestského bloku bude tak pootočený futbalový štadión novými vzniknutými priehľadmi zo Športovej ulice na mestský park. Zmodernizovaná dunajskostredská aréna by dokonca mala dostať istý nádych anglického futbalu. Vonkajší výraz základných líniových tvarov sú totiž zvýraznenia obdĺžnikového charakteru v retro štýle anglických štadiónov.

Už ho búrajú

Na štadióne sa už na jeseň v septembri rozbehli búracie práce. Futbalové zápasy našej najvyššej futbalovej ligy však na ňom zatiaľ zostávajú. Všetkých päť starých tribún v časti od starej športovej haly tak už v súčasnej dobe nestojí. Do roku 2018 by už mal stáť nový štadión, ktorý by mal zodpovedať nárokom pre štadióny štvrtej kategórie UEFA. „Stožiare umelého osvetlenia zostanú na svojom mieste do polovice apríla budúceho roka, naposledy sa využijú 16. 4. 2016 pri príležitosti ligového stretnutia proti majstrovskému AS Trenčín v rámci 27. kola tejto sezóny Fortuna ligy. Podľa plánov bude v tom čase už stáť časť prvej tribúny nového štadióna. Po jej dokončení sa ihrisko oproti súčasnému stavu otočí o 90 stupňov a budú zbúrané aj zvyšné staré tribúny,“ uvádza sa na internetovej stránke futbalového klubu.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.