01.07.2022

Dokončí sa nitriansky City Park?

Rozostavaná budova obchodného centra City Park v Nitre už mnoho rokov „skrášľuje“ nábrežie. Prednedávnom sa však spoločnosť Living Park vyjadrila, že by chcela daný projekt konečne dostavať.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Niekoľko zmien

Pôvodne malo mať obchodno-zábavné centrum okolo 27 tisíc metrov štvorcových nákupnej plochy, pričom jeho súčasťou malo byť aj športovo-zábavné centrum a tiež množstvo gastronomických zariadení. City Park Nitra mal v tomto meste fungovať už od roku 2009. Stavba sa však zrealizovala iba čiastočne a už dlhý čas je strašiakom na nábreží rieky Nitra v susedstve Brezového hája, pod hradným kopcom na ulici Napervillská. V projekte, s ktorým prednedávnom prišla akciová spoločnosť Living Park, ide o prestavbu a dostavbu jestvujúceho železobetónového skeletu, ktorý je súčasťou pôvodného zámeru výstavby obchodného centra Citypark Nitra, na komplex so zmiešanými funkciami pre obchod, služby, gastroprevádzky, oddych, relax a bývanie.

Ako vysvetľuje investor, línia rieky Nitra, nitriansky hrad, zelené nábrežia a Brezový háj sú popri už existujúcom skelete hlavnými determinantmi urbanistického riešenia komplexu Promenáda. Tak sa totiž nové obchodné centrum bude nazývať – Promenada Living Park Nitra. „Celá dvojpodlažná hmota skeletu je v novom zámere upravená tak, aby z hľadiska vnímania z nábrežia bola rozčlenená na menšie celky s pravidelným rytmom. Toto delenie a sledovanie línie rieky Nitra vytvára úplne novú nábrežnú promenádu s aktívnym parterom, do ktorého budú orientované najmä reštaurácie, kaviarne, vstupy do obchodného centra a bytových domov, plochy pre relax, oddych, outdoor fitness, detské ihrisko a podobne,“ uvádza sa v zámere.

Lepší výhľad

Z hľadiska významného vyhliadkového bodu z nitrianskeho hradu je v návrhu dosiahnutá vizuálna eliminácia veľkej plochy obchodného centra, pred ktoré sú predsunuté tri rovnaké hmoty bytových domov, ktoré svojim ustúpeným podlažím presahujú pôvodný skelet o jedno podlažie. Pri hlavnom vstupe z Napervillskej je objekt odstúpený tak, aby vytvoril dostatočný nástupný, respektíve rozptylový priestor s viacerými atrakciami ako petangové ihrisko alebo vodná plocha s voľným prístupom, ktorá môže v zime slúžiť aj ako verejné klzisko.

Z troch častí

Nový multifunkčný komplex Promenáda však neponúkne iba obchodné, prípadne relaxačné či gastronomické služby. Rozdelený je na tri hlavné časti. Tú prvú tvorí dvojpodlažné obchodné centrum, ktoré sa bude vyznačovať približne 23 tisíc metrami štvorcovými prenajímateľnej plochy. Druhú časť budú tvoriť tri samostatné pavlačové domy, ktoré ponúkne asi 90 nových bytov a treťou časťou je myslený parkovací dom. Tu ešte nie je rozhodnuté, či bude mať celkovo 928 alebo 1008 parkovacích miest.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.