22.05.2022

Dočká sa Dúbravka nového „Skleníka“?

V bratislavskej mestskej časti Dúbravka sa ešte prednedávnom mala realizovať výstavba nového bytového domu, ktorý mal nahradiť starý obchodný dom miestnymi obyvateľmi prezývaný Skleník. Investor však pred časom svoj zámer vzal späť. Ako to teda s výstavbou tohto domu vyzerá v súčasnosti?

Zdroj: idealarch.com

Zo starého skleníka nový Skleník

Bytový dom sa podľa predloženého zámeru o posudzovanie vplyvov na životné prostredie mal nachádzať medzi ulicami Mikuláša Schneidera-Trnavského a Hanulova, na mieste, kde v súčasnosti stojí budova bývalého „Domu ovocia a zeleniny“. Práve tento obchodný dom je prezývaný Skleník a tak tento názov „prischol“ aj plánovanému projektu nového bytového domu. Ako vyplýva zo spomínaného zámeru a predložených vizualizácií, malo ísť o architektonicky pomerne zaujímavú výškovú budovu, v ktorej sa mali nachádzať malometrážne byty. Tých malo byť dohromady 112, z toho 28 jednoizobových, 56 dvojizbových a 28 trojizboivých. Projekt rovnako počítal aj s dostatočným počtom parkovacích miest, ktorých malo byť 194.

V objekte sa mali okrem bytov nachádzať aj administratívne priestory, kaviareň či priestory určené pre služby. Nakoľko okolité panelové domy majú spravidla štrnásť podlaží, bytový dom „Skleník“ by ich so svojimi osemnástimi podlažiami prevyšoval len mierne. V zásade išlo o dva prepojené bloky, z ktorých ten nižší mal mať šestnásť podlaží. Výstavba projektu sa mala začať realizovať v auguste tohto roku a dokončenie bolo plánovaného na august 2014. Celkové náklady na výstavbu sa mali pohybovať okolo 6,8 milióna eur.

Projekt sa nekoná? Alebo?

Verejnosť si však v apríli mohla na internetových stránkach bratislavskej samosprávy prečítať tento zaujímavý oznam: „Týmto oznamujeme všetkým zúčastneným subjektom a verejnosti, že dňa 13. 04. 2012 navrhovateľ podal späťvzatie zámeru na vykonanie zisťovacieho konania a podaný zámer „Bytový dom SKLENÍK“ v plnom rozsahu vzal späť.“ Investor, spoločnosť Skleník, s.r.o., teda vzala svoj zámer späť. Čo sa stalo, že bol pôvodný zámer stiahnutý?

Projekt bytového domu sa totiž stretol s odmietavým postojom, ktorý proti nemu zaujali nielen obyvatelia dotknutej mestskej časti, ale aj vedenie mestskej časti Dúbravka, ba kritike ho podrobila aj samotná bratislavská samospráva s primátorom Milanom Ftáčnikom. Podľa medializovaných správ sa proti projektu mala dokonca spisovať aj petícia obyvateľov Dúbravky. Na základe týchto skutočností sa navrhovateľ zámeru a investor, spoločnosť Skleník, s.r.o., rozhodol svoj zámer stiahnuť.

Na otázku, prečo obyvatelia Dúbravky výstavbu bytového domu Skleník zásadne odmietli, odpovedá Dúbravčan Tomáš Skúpy: „Absolútne sa sem nehodil. Akože nemám nič proti tomu, keby sa starý Skleník zbúral a nahradil niečím vhodným, ale to, čo tu chceli postaviť, by jednoducho pôsobilo strašne.“ Podobný názor má aj jeho manželka pani Natália. „Keby investor ten nový dom postavil tak, že by sem zapadol, bolo by to dobre, lebo bytov nie je nikdy dosť. Ale pozrite sa okolo. Hodil by sa sem ten nový dom? Podľa mňa vôbec nie,“ hovorí. Ako sa teda zdá, nový Skleník Dúbravka zatiaľ nedostane. No čo sa stane so starým, to ukáže až čas.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.