13.04.2024

Demänovská dolina – obľúbené miesto investorov

Nové projekty nevyrastajú iba v mestách. Svoje miesto si dokážu nájsť aj v krásnych slovenských lesoch. Napríklad aj v takej Demänovskej doline. Už onedlho by sa totiž tento nádherný kus zeme mal stať svedkom výstavby novej rekreačnej zóny.

Zdroj: enviroportal.sk

Dvadsiatka rekreačných objektov

Investorom je v tomto prípade Pozemkové spoločenstvo Urbár Demänová. Vybudovať by chceli v katastri obce Demänovská dolina rekreačnú zónu a to priamo pod Demänovskou horou. Nový projekt by do týchto miest mal priniesť najmä nové rekreačné možnosti a vybavenosť, ktorá tu chýba. Realizácia výstavby by mala prebiehať v dvoch súvisiacich lokalitách. V tej prvej bude umiestnený polyfunkčný dom s vybavenosťou v parteri, ku ktorému prislúchajú tri objekty typu „dependance“. V lokalite číslo dva sa zasa bude nachádzať dvadsať rekreačných objektov.

Aj iné

V Demämovskej doline sa však majú realizovať aj ďalšie projekty. Ide napríklad o rekreačnú zónu umiestnenú v centre Jasnej, kde má v budúcnosti vzniknúť ucelené lyžiarske a turistické stredisko s adekvátnymi službami podľa vzoru podobných zahraničných rezortov v horských oblastiach. „V projekte je táto vízia zohľadnená. Namiesto vybudovania solitérneho objektu, je projekt členený na viacero menších objektov, spoločne vytvárajúcich uličný charakter. Zároveň je tým vytvorená možnosť etapizácie výstavby,“ uvádza sa v zámere. Apartmánový dom má šesť nadzemných a jedno podzemné podlažie. Pokiaľ ide o polyfunkčný objekt, ktorý má byť súčasťou projektu, ten je jednopodlažnou stavbou, ktorá v budúcnosti môže slúžiť ako reštaurácia, bar, bistro, predajňa či poskytnúť priestor rôznym službám potrebných pre rezidentov a turistov.

V katastri spomínanej obce Demänovská dolina je naplánovaná aj výstavba osemnástich individuálnych rekreačných chát. Tento projekt by mal byť situovaný v lokalite Lúčky, ktorá sa nachádza v strednej časti obce Demänovská dolina medzi lokalitami Jaskyňa slobody na severe a Záhradky na juhu. Obec má pritom pretiahnuté územie od ústia doliny, čiže vstupu do obce až po svahy Chopka. Lokalita, kde chaty vyrastú, je podľa územného plánu určené pre funkciu rekreácie a športovej vybavenosti, čo znamená, že projekt nebude životné prostredie narúšať. Územie je čiastočne urbanizované, nachádzajú sa tu totiž súkromné individuálne rekreačné chaty a zariadenia cestovného ruchu ako aj nástup do lyžiarskeho strediska, napríklad údolná stanica lanovky Lúčky – Vyhliadka, zjazdová trať Lúčky, après-ski bar, požičovňa lyží a podobne.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.