23.09.2023

Čo bude s piešťanským Trajancenter?

Na najväčšom sídlisku v Piešťanoch s názvom Adam Trajan už niekoľko rokov stojí nedostavaná budova polyfunkčného centra. Sídlisku, ktoré je už aj bez toho dosť nepekné, na kráse skutočne nepridáva. Dočkajú sa však obyvatelia Piešťan dostavby centra alebo aspoň asanácie tohto betónového torza?

Zdroj: www.odkazprestarostu.sk

Ambiciózny projekt

Ešte v marci 2010 sa na najväčšom sídlisku kúpeľného mesta Piešťany malo dokončiť polyfunkčné centrum s názvom Trajancenter, v ktorom sa mali nachádzať nielen obchody, ale aj administratívne priestory, byty a takisto podzemné garáže. Samotná budova mala mať jedno suterénne podlažie, tri nadzemné podlažia a jedno polovičné podlažie s bytmi. Pokiaľ ide o rozlohu priestorov, v centre malo byť viac ako 4 tisíc metrov štvorcových kancelárskych a obchodných plôch v 36 jednotkách a viac ako 600 metrov štvorcových bytových plôch a terás. Parkovacích miest sa tu malo nachádzať v počte 80. Išlo teda o pomerne ambiciózny projekt, ktorý by miestnym obyvateľom rozšíril najmä nákupné príležitosti. Tie už v čase jeho výstavby reprezentovali najmä obchodný dom Kaufland a PT Centrum.

Výstavba sa zastavila

Prišiel však rok 2009 a výstavba sa zrazu zastavila. Stavbári sa vytratili a bolo po realizácií. Odvtedy sa na mieste bývalého trhoviska nachádza len opustené torzo stavby, jej skelet, ktorý pôsobí veľmi nepekne a už aj tak dosť nepríjemnej atmosfére sídliska na kráse skutočne nepridáva. Od okamihu, kedy sa výstavba zastavila, sa však miestni obyvatelia pýtajú, čo bude so stavbou ďalej. Bude sa niekedy ešte pokračovať v jej realizácií alebo aspoň nadobro zmizne?

Na súčasného majiteľa sa nám nakontaktovať nepodarilo, relevantné informácie teda v súčasnej dobe poskytnúť nemôžeme. Pozrime sa však na to, čo na otázku ohľadom Trajancenter ešte v minulom roku odpovedala samospráva prostredníctvom Jany Vítkovej z Referátu územnej správy na stránke odkazprestarostu.sk: „Stavebný úrad mesta Piešťany na základe sledovania dlhodobejšieho pozastavenia stavebných prác na stavbe polyfunkčného objektu na sídlisku A. Trajan kontaktoval písomne posledného známeho stavebníka – firmu Trajan center s.r.o. Bratislava s cieľom zistiť aktuálny stav vo výstavbe objektu. Bohužiaľ vzhľadom na zmenené vlastnícke vzťahy je aj táto komunikácia stavebného úradu nie uspokojivá. Stavebný úrad mesta Piešťany opakovane upozorňoval stavebníka ako aj nového vlastníka aspoň na adekvátne zabezpečenie stavby a v intenciách stavebného zákona koná. Realizáciu stavby stavebný úrad nemôže nariadiť.“

Ľudia sú nespokojní

Miestnym obyvateľom sa momentálny stav prirodzene príliš nepozdáva, nakoľko nejde len o estetické, ale aj bezpečnostné riziko. Na stavbu sa totiž môžu dostať deti, ktoré by tu mohli dôjsť k úrazu. „Je to hrozné. Vždy, keď idem okolo, čo je prakticky každý deň, si kladiem tú istú otázku, kedy sa už s centrom bude niečo diať. Je to strašne škaredé a navyše aj nebezpečné,“ myslí si Tomáš Koloň bývajúci na sídlisku. Jeho manželka je podobného názoru. „Pred pár dňami som tam videla hrať sa ale dve tri deti, až mi z toho zle prišlo. Celé je to jednoducho veľmi škaredé a úplne to špatí sídlisko,“ hovorí Alena Kloňová.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.