24.09.2023

Chcete zatepľovať? Štát vám pomôže

Slovenské rodiny by si už od budúceho roku mohli opäť trochu finančne polepšiť, aspoň pokiaľ ide o zateplenie rodinného domu. Podľa vyjadrenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky bude totiž možné na zateplenie jedného domu získať štátnu dotáciu až do výšky 6500 tisíc Eur.

Štát sa „buchne po vačku“

Obyvatelia starších rodinných domov môžu od budúceho roka ušetriť tisíce eur. Umožní im to ďalší bod druhého sociálneho balíčka vlády premiéra Roberta Fica, ktorý sa tentokrát týka dotácií na zateplovanie. Podľa tlačovej správy ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja maximálna výška príspevku na jeden rodinný dom môže dosiahnuť sumu dokonca až 6 500 Eur. Budúci rok by tak na realizáciu zateplenia rodinných domov malo byť vyčlenených tridsať miliónov eur zo štátneho rozpočtu. „Toto opatrenie zníži náklady ľudí na vykurovanie. Ušetrené peniaze budú môcť použiť na svoju spotrebu a zvýši sa tým kvalita ich života,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

Medzi ďalšie pozitíva podľa Palka patrí aj to, že príspevok zvýši záujem o zateplovanie a podporia sa tak predovšetkým malé a stredné stavebné firmy z regiónov, kde sa zateplenie bude realizovať. „Zamestnanosť v regiónoch sa tak zlepší,“ povedal Palko. Nižšia spotreba energie bude mať zároveň dlhodobo pozitívny vplyv aj na životné prostredie. Vláda toto opatrenie zavedie s účinnosťou od prvého januára 2016, ale o dotáciu sa bude dať požiadať aj na rodinné domy, ktoré boli zateplené po 31. decembri 2014. Ľudia budú môcť požiadať o príspevok na zateplenie pred samotným zateplením alebo dokonca aj po realizácii zateplenia rodinného domu.

Kto ho získa?

Podmienky pre získanie tejto štátnej dotácie nie sú nijako zložité a teda ani vy sa nemusíte báť o ňu požiadať. Príspevok totiž môže získať fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a je vlastníkom rodinného domu. Aké ľahké, no nie? Samozrejme, nejaké tie pravidlá platia aj pre samotný rodinný dom, ktorý by ste mali záujem zatepliť. Ten by mal spĺňať dve základné podmienky a to tie, že do užívania bol daný aspoň desať rokov pred realizáciou jeho zateplenia a má celkovú podlahovú plochu najviac 150 metrov štvorcových pri jednopodlažnom rodinnom dome alebo 250 metrov štvorcových pri viacpodlažnom rodinnom dome. A ako o príspevok vôbec požiadať? Žiadosti sa na základe výzvy budú podávať prostredníctvom elektronického formulára, z ktorého sa automaticky vygeneruje papierová podoba žiadosti. Túto žiadosť v stanovenej lehote odošle žiadateľ spolu s potrebnými prílohami na ministerstvo.

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.