10.12.2023

Bude či nebude: CityPark v Nitre

Niektoré komerčné objekty na Slovensku rastú priam zázračným tempom. Iné na svoju realizáciu zasa potrebujú niekoľko rokov. To je aj prípad nitrianskeho obchodného a zábavného centra CityPark Nitra. Jeho výstavba sa totiž vlečie už piaty rok.

Zdroj: www.nitralive.sk

Od roku 2007

Začalo to celkom dobre: „Nákupno-zábavný park CityPark, ktorý vyrastá v atraktívnom prostredí pod Nitrianskym hradom na brehu rieky Nitra, ako prvý projekt svojho druhu v Nitre významne prispeje k zlepšeniu kvality života obyvateľov celého regiónu a zvýšeniu ambícií Nitry zaradiť sa medzi moderné európske mestá. Cieľom projektu je vybudovať živý moderný areál spájajúci nákupné aktivity so širokými možnosťami na trávenie voľného času a oddychu pre všetkých.“ Alebo ešte: „CityPark na troch podlažiach poskytne priestory viac ako 100 obchodom, kaviarňam a reštauráciám na celkovej ploche takmer 27 000 m2. O zábavu i športové vyžitie nielen detských návštevníkov sa postarajú štyri kinosály, detský kútik, bowling, fitness centrum, exteriérové ihriská, U-rampa či lezecká stena a klzisko. K oddychu a tráveniu voľného času návštevníkov prispeje prechádzková promenáda kopírujúca tok rieky. Otvorenie CityParku Nitra je plánované na jar roku 2008, bude v ňom vytvorených okolo 1000 nových pracovných miest. Výstavba predstavuje celkovú investíciu v objeme jeden a pol miliardy korún.“ Toto ste si mohli v roku 2007 prečítať v reklamných textoch o výstavbe nového nitrianskeho obchodno-zábavného centra. No hoci sa dnes píše rok 2012, centrum stále nie je dostavané.

Čo sa stalo?

Stavba sa skutočne v roku 2007 začala realizovať, no už o rok bola stopnutá kvôli problémom so stavebným povolením. Za zastavením výstavby bol Najvyšší súd Slovenskej republiky, ktorý stavebné povolenie zrušil a prakticky vrátil späť na prejednávanie. Na nábreží rieky Nitra tak zostal skelet objektu, ktorý nepríliš harmonicky dotváral panorámu tohto inak krásneho a starobylého mesta. Odvtedy až do apríla tohto roku sa so stavbou nič vážnejšie neudialo. Vtedy bolo totiž spoločnosti Euro City Park a.s., ktorá za projektom stojí a ktorej hlavnými akcionárni sú Doprastav a ICT Istroconti, stavebné povolenie opätovne udelené. No akoby toho ešte nebolo dosť, Krajský stavebný úrad mu ho odobral, no mesto ho opäť potvrdilo. Za odyseou so stavebným povolením figuruje aj spor investora s miestnym podnikateľom Radúzom Sedlárom o pozemky.

Ak však nikto do pätnástich dní od potvrdenia stavebného povolanie, čo by malo byť piateho októbra, nepodá voči nemu žiadnu námietku, investor by mohol po piatich rokoch vo výstavbe obchodno-zábavného centra pod Nitrianskym hradom pokračovať. Plány sa však postupom času mierne upravili. Podľa informácií z agentúry TASR bude síce nákupné centrum postavené podľa projektu, zväčší sa však počet parkovacích miest, kým plocha športovísk by mala byť menšia a rovnako sa zníži aj počet obchodov zo sto na sedemdesiat. CityPark by podľa najnovších informácií mal mať štyri podlažia a samozrejme podzemnú garáž pre svojich návštevníkov. Pokiaľ pôjde všetko tak, ako má, v centre by sa mal nachádzať aj pomerne slušný počet rôznych športovísk. Okrem detského ihriska pôjde o viacúčelové ihrisko, plážové ihrisko, dráhu pre detské elektroautíčka, pieskovisko, lezeckú stenu a priestor dostanú aj nadšenci pre skateboard. Zaujímavosťou projektu by malo byť aj mólo s loďkami, ktoré tak skvele doplní celú atmosféru obchodno-zábavného centra.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.