18.10.2021

Brno hlási: „mrakodrap“ takmer hotový

Moravská metropola sa bude môcť onedlho pochváliť najvyššou budovou v celej Českej republike, čo znamená, že v tomto meradle predstihne aj hlavné mesto Prahu. AZ Tower, ako sa „brnenský mrakodrap“ nazýva, má totiž dosiahnuť výšku až 111 metrov.

Zdroj: www.aztower.cz

V Brne je už najvyššia

Pokiaľ však ide o samotné Brno, hoci AZ Tower ešte nie je dostavaná, už teraz je v tomto meste najvyššou budovou. Predstihla totiž doterajšiu najvyššiu stavbu, ktorou bola Spielberk Tower B meriaca 85 metrov. Podľa medializovaných správ by hrubá stavba tridsaťposchodovej AZ Tower mala byť dokončená už v septembri, pričom prví nájomníci či majitelia priestorov by sa do nej mohli sťahovať v apríli budúceho roku. Novostavba im ponúka nielen administratívne či obchodné priestory, ale aj apartmány, z ktorých akousi čerešničkou na torte je mezonet o rozlohe 330 metrov štvorcových, sa predával za cenu 16 miliónov českých korún bez DPH, čo je približne 640 tisíc eur.

Miesto, kde sa najvyššia česká stavba nachádza, sa podľa internetovej stránky investora, ktorým je investorská spoločnosť AZ Tower, a.s., už dnes nazýva brnenský Manhattan. Konkrétne ide o lokalitu medzi ulicami Heršpická a Pražákova. „Nový objekt ponúkne cez 17 000 metrov štvorcových obchodných, kancelárskych a rezidenčných plôch, z čoho pre kancelárie je plánováných 9 000 metrov štvorcových, pre obchody zhruba 4 000 metrov a pre zájemcov o luxusné bývanie bude k dispozícií 17 apartmánov v rozmeroch od 64 do 215 metrov štvorcových. Parking v dvoch podzemných podlažiach ponúkne miesto pre 272 áut. Všetky jednotky v tejto prestížnej a jedinečnej budove sú určené k predaji, v prípade záujmu bude možné si ich tiež iba prenajať,“ uvádza sa na oficiálnej stránke projektu.

Prvé tri poschodia budú patriť recepcii, obchodom, kaviarni a fit centru. Pôjde vlastne o obchodnú galériu, uprostred ktorej sa nachádza kryté átrium, ktoré bude vytvárať spoločenské a komunikačné jadro budovy. Pokiaľ ide o administratívne priestory, kancelárie sú koncipované formou open space, čo znamená, že novým majiteľom či nájomníkom dávajú dostatok možností upraviť si ich podľa vlastných predstáv a potrieb.

Je to naozaj mrakodrap?

Hoci ide o skutočne impozantnú budovu, je prinajmenšom otázne, či môžeme AZ Tower naozaj označiť pojmom mrakodrap. V rámci českých alebo aj slovenských pomerov občas zvykneme niektoré výškové budovy takto nazývať, no hoci je toto pomenovanie nesmierne lákavé a akokoľvek by sme boli radi, aby sa takouto budovou mohlo popýšiť aj naše hlavné mesto, ani u nás, ani v Českej republike sa zatiaľ nenachádza budova, ktorá by parametrom skrývajúcim za termínom mrakodrap skutočne vyhovovala. Podľa niektorých odborníkov by totiž mrakodrap mal dosahovať minimálnu výšku 150 metrov. Nájdu sa síce aj tvrdenia, ktorým by „stačilo“ aj 130 metrov na použitie tohto označenia, ale väčšina odborníkov sa prikláňa k 150-metrovej výške. Z tohto dôvodu ani novopostavenú AZ Tower v Brne za skutočný mrakodrap označiť nemôžeme.

To však nič nemení na fakte, že sa Česká republika dotiahla na nás, pokiaľ ide o najvyššiu stavbu. Keďže AZ Tower bude mať v konečnom dôsledku 111 metrov, vyrovnáva sa tým našej najvyššej budove, ktorou je Národná banka Slovenska s rovnakou výškou. Niektorí možno budú namietať, že ešte vyššou je budova Tower 115, ktorá meria 115 metrov, ale týmto údajom sa vyznačuje len vďaka jedenásťmetrovému vysielaču, bez ktorého by bola vysoká 104 metrov. Pokiaľ ide o doterajšiu najvyššiu stavbu v Českej republike, je ňou 109 metrová City Tower v Prahe.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.