09.09.2024

Bratislavský hrad: oprava za 29 miliónov Eur!

Na stránkach nášho magazínu píšeme zväčša o rezidenčných či komerčných projektoch a nevyhneme sa ani dobrým radám z oblasti realít, hypotekárnych úverov a podobne. No rekonštrukciu, akú vám chceme priblížiť v tomto článku, sme tu ešte nemali. Ide totiž o opravu jednej z najvýznamnejších historických pamiatok na Slovensku.

Zdroj: http://www.bratislava-travel.sk/

Verejná súťaž je vyhlásená

Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky si zjavne povedala: „A dosť!“ a rozhodla sa opraviť a zároveň zatraktívniť jeden z našich najkrajších a najmajestátnejších hradov. Reč je samozrejme o Bratislavskom hrade, ktorý patrí medzi národné kultúrne pamiatky „najvyššieho rangu“. Verejná súťaž dostala názov „Národná kultúrna pamiatka Bratislavský hrad – rekonštrukcia hradného paláca a objektov v areáli Bratislavského hradu“. Podľa zverejnených súťažných podkladov bude rekonštrukcia rozdelená na dve etapy, pričom potenciálni záujemcovia musia predložiť plán na realizáciu obidvoch.Ako ďalej vyplýva zo spomínaných podkladov, predmet zákazky bude financovaný z prostriedkov verejného obstarávateľa, ktorým je Kancelária Národnej rady SR. Zaujímavá je však hodnota tejto zákazky: obstarávateľ totiž predpokladá, že rekonštrukcia by mala predbežne vyjsť na 29 miliónov Eur a to bez Dph. Na prihlásenie do súťaže majú záujemcovia čas do 3. februára tohto roku. Kancelária Národnej rady SR by totiž podľa predložených informácií chcela stihnúť začiatok prvej etapy už v máji 2014, pričom jej ukončenie je predbežne avizované na koniec októbra 2015. Druhá etapa sa chápe ako opcia, čo znamená, že jej uplatnenie je závislé na vyčlenení finančných prostriedkov v rozpočte. Trvať by však mala maximálne osemnásť mesiacov od uplatnenia opcie.

Rekonštrukciu hrad už zažil

Bratislavský hrad si toho vo svojej histórií zažil viac ako dosť, no dá sa povedať, že laickej aj odbornej verejnosti na ňom vždy záležalo. Najhoršie časy zažil v rokoch 1809 a 1811, kedy ho najprv ostreľovalo francúzske delostrelectvo a potom ho zachvátil obrovský a zničujúci požiar. Tento stav, kedy sa pamiatka podobala viac na ruinu, ako na dôstojný symbol hlavného mesta, trval až do roku 1953. Prvá verejná súťaž na jeho rekonštrukciu sa však odohrala už počas druhej svetovej vojny, v roku 1942. Architekt Emil Belluš prezentoval v súťaži návrh architektonického novotvaru ako náhrady ruiny. Jeden zo zahraničných architektov dokonca navrhol nahradiť hradnú ruinu sústavou absolútne nesúvisiacich moderných stavieb.

Skutočná rekonštrukcia do podoby, v akej hrad poznáme dnes, sa začala realizovať v roku 1953 pod vedením profesora dejín architektúry Alfréda Piffla, ktorého neskôr nahradil architekt Dušan Martinček. Oprava hradu trvala do roku 1968, kedy bola zrekonštruovaná pamiatka konečne predstavená verejnosti. Pokiaľ ide o rekonštrukciu vyhlásenú Kanceláriou Národnej rady SR, o nej padlo rozhodnutie ešte v roku 2008. Jej najväčšou zaujímavosťou bude zrejme obnovenie niekdajšej hradnej Barokovej záhrady, čo by malo podstatne zvýšiť atraktivitu hradu pre návštevníkov. Chýbať však nebude ani nová podzemná garáž, ktorá by tak mala vyriešiť nedostatok parkovacích miest v blízkosti hradného areálu.

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.