26.04.2024

Arabský princ postaví neskutočný mrakodrap

V Saudskej Arábií by už v roku 2018 mali dokončiť najvyššiu budovu sveta, ktorá bude mať priam až neuveriteľné parametre. Nuž, miestni miliardári už zrejme skutočne nevedia, čo robiť so svojimi peniazmi. V každom prípade vás však pozývame na prehliadku tohto architektonického dobrodružstva.

Zdroj: http://www.tradearabia.com/

Nový svetový rekord

Saudskoarabská Džidda sa už o štyri roky stane miestom, v ktorom bude stáť tá najvyššia budova na celom svete. Dosahovať by mala výšku neskutočných tisíc metrov a počet poschodí by mal byť až dvesto. Pôvodne však mala byť ešte vyššia, napokon, jej názov mal byť Mile High Tower. Znamená to teda, že jej výška mala predstavovať jednu mílu a nie jeden kilometer. A keďže jedna míla je približne 1,6 kilometra, len ťažko si predstaviť, ako celý tento príbeh mohol dopadnúť. Z týchto plánov sa však napokon a zrejme aj našťastie upustilo a investor sa uspokojil „len“ s výškou jeden kilometer. Mimochodom, viete kto je týmto investorom? Nikto iný, ako najbohatší človek na Strednom východe, saudskoarabský princ Al-Waleed bin Talal, synovec kráľa Abdullaha. Takže v tomto prípade peniaze vlastne ani nehrajú nejakú zvláštnu rolu, napokon, čo to je investícia vo výške 1,2 miliardy amerických dolárov. Samozrejme, investíciu nehradí priamo princ, ale developerská spoločnosť, ktorej šéfuje. Ide o Kingdom Holding Company, najväčšiu spoločnosť Saudskej Arábie.

Architektom Kingdom Tower je Američan Adrian Smith. Paradoxne je tiež autorom druhej najvyššej budovy sveta, respektíve stále ešte najvyššej, slávnej veže Burj Khalifa v Dubaji v Spojených arabských emirátoch. Tá bude prekonaná o 173 metrov. Pre Smitha je teda rozhodne dobré pracovať pre arabských miliardárov. Veď ktorý architekt sa môže pochváliť dvomi takýmito neskutočnými dielami, ktoré sa vzájomne prekonávajú?

Slovensko sa „nechytá“

Aj tretia najvyššia budova sveta sa nachádza v arabskom svete. Ide o Abrádž al-Bajt v Mekke takisto v Saudskej Arábií, ktorej výška je 601 metrov. Ďalšími supermrakodrapmi sú taiwanský Taipei, čínske Shanghai World Financial Centre či International Commerce Center a Petronas Towers v Malajzii. Po nich nasleduje mnoho ázijských mrakodrapov, ktorým sekundujú niekoľké severoamerické. Pokiaľ ide o najvyššiu budovu v Európe, tú by sme našli až v ďalekej Moskve. Jej výška je však stále zaujímavá – 268 metrov.

Slovensko v tomto prípade nie je ani zďaleka konkurencieschopné. Najvyššou budovou a prvým skutočným slovenským mrakodrapom mala byť budova s názvom Klingerka, ktorá sa mala nachádzať na mieste bývalej továrne Gumon. Táto impozantná budova s výškou 157 metrov, ktorá mala byť dokončená ešte v minulom roku, by pohodlne spĺňala kritériá stavby, ktorú nazývame mrakodrap. Z výstavby však vzišlo a tak Bratislava svoj prvý mrakodrap stále nedostala. Podobne bol na tom aj veľkolepý projekt Twin City. Podľa pôvodných plánov mala hlavná budova tohto komplexu merať až úctyhodných 170 metrov, čím mala prekonať Klingerku. Aj z tejto výšky však časom vzišlo, respektíve projekt síce zostal v realizácií, ale výška sa medzitým radikálne znížila.

Takže ktorá stavba je momentálne najvyššou komerčnou budovou v Bratislave? Odpoveď znie: Tower 115. Kto si však myslí, že číslovka v jej názve označuje jej presnú výšku, má pravdu iba spolovice. Na streche budovy sa totiž nachádza vysielač, bez ktorého má Tower 115 výšku „len“ 104 metrov, čo je samozrejme stále úctyhodné číslo. Na svetové rekordy sa to však ani zďaleka „nechytá“.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.