26.04.2024

Aký veľký dom naozaj potrebujete?

Každý má o svojom ideálnom bývaní a rozmere priestoru, ktorý pre spokojný život potrebuje, trochu inú predstavu -  no ak si práve začínate projektovať svoj vysnený dom, či absolvujete obhliadky už hotových stavieb, je užitočné riadiť sa nielen srdcom….

Koľko nás bude?

Túto otázku by si mali hneď na začiatku úvah o svojom budúcom bývaní položiť najmä mladé páry, ktoré sa pre život v rodinnom dome rozhodujú ešte pred založením rodiny alebo v ranej fáze rodičovstva, keďže je predpoklad, že ich rodinka sa bude rozrastať a tým i počet obyvateľov domu zatiaľ nie je definitívny; zatiaľ čo rodiny s odrastenejšími deťmi vedia, že postupným osamostatňovaním sa detí bude počet stálych obyvateľov domu už len klesať… Samozrejme, dynamika rôznych životných situácii môže prvotný zámer meniť, no vo všeobecnosti možno konštatovať, že preč sú časy, keď sa rodinné domy stavali s víziou celoživotného spolužitia viacerých generácií a  rodinných vetiev. Dnes prevažná väčšina záujemcov o tento typ bývania volí súkromie svojej najužšej rodiny; s prípadnou perspektívou doopatrovania starých rodičov. A hoci sa pre život v dome môžu rozhodnúť i bezdetné dvojice, či seniori s už osamostatnenými deťmi, väčšinou sa novo zakúpený či postavený dom stáva domovom pre troch až piatich ľudí (rodičovského páru s dieťaťom či deťmi) a z tohto uhla pohľadu je dobré zvážiť jeho proporcie a dispozičné riešenie.

Dá sa pritom vychádzať zo základného predpokladu, že štyri osoby potrebujú pre komfortné spolunažívanie bez zbytočného priestorového stresu (kvôli ktorému sa predsa do rodinného domu nesťahujete, však?!) minimálne70 m2. No táto hodnota je – i pre skromných jedincov – dosť hraničná a keďže pri rodinnom dome na rozdiel od bytu treba rátať i s väčším technickým zázemím, odporúčame uvažovať o aspoň 100m2 obytnej plochy.

Radšej menší, ale praktický a kvalitný

Ak sa chystáte stavať, výhodou je možnosť ovplyvniť rozmer i dispozičné riešenie vášho budúceho domu v súlade s vašimi prioritami a najmä stavom peňaženky. A keďže v čase krízy si zrejme málokto môže dovoliť investovať bez akýchkoľvek kompromisov, je ako obvykle rozumné sústrediť sa na kvalitu namiesto kvantity – teda radšej kompaktnejšia výmera dispozične praktickej stavby z kvalitných, trvácnych a energeticky úsporných materiálov, než príliš veľkorysý projekt, ktorý by ste mali problém dokončiť v primeranom štandarde alebo by ste sa nebodaj boli nútení nasťahovať do „večného staveniska“; teda do nehotovej a nedoriešenej stavby.

Z hľadiska šetrenia nákladov na stavbu sa vám iste vyplatí zvážiť pri primeranej výmere radšej poschodový dom, než bungalov, čím ušetríte na veľkosti základovej dosky a zároveň si zastaviate menší diel pozemku (čo nie je zanedbateľné, pokiaľ pozemok nevlastníte a rozhodujete sa, do akej  výmery investovať) a takisto bude výrazne lacnejší variant bez podpivničenia.

Obdobný pohľad však platí i pri kúpe už hotových rodinných domov, obzvlášť starších… čím nemyslíme romantické vidiecke chalúpky, ale predovšetkým  rôzne svojpomocne stavané „kocky“, ktoré sú také charakteristické pre výstavbu na slovenských dedinách najmä v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Tieto na pohľad strohé budovy v sebe zväčša skrývajú mnoho štvorcových metrov zbytočných chodieb, predsiení, prechodných hál a pivníc, ktoré nielenže nijako nekorešpondujú s dnešnou predstavou o pohodlnom či nebodaj štýlovom bývaní, ale predovšetkým sa stávajú naozajstnými „energetickými upírmi“ – často v kombinácii s nevhodnými stavebnými materiálmi výrazne komplikujú a predražujú vykurovanie objektu a  primerané odvetrávanie či osvetlenie miestností denným svetlom.

Ak si teda vyberáte z už hotových a napríklad vzhľadom na obmedzený rozpočet starších domov, nedajte sa automaticky zlákať kombináciou veľkého, členitého priestoru za nízku cenu a hľadajte stavbu, ktorá svojou dispozíciou čo najpresnejšie vyhovuje zloženiu a životnému štýlu vašej rodiny a potrebám jej členov.

Pomôcť by vám pritom mohli nasledujúce riadky…

Čo naozaj potrebujeme?

… predovšetkým jesť, spať, komunikovať a vykonávať hygienické úkony, takže bez kuchyne (spojenej či oddelenej od obývacieho priestoru – podľa osobného vkusu), spálne, detskej izby (prípadne izieb), kúpeľne a spoločného obývacieho priestoru by to  určite nešlo.

Všetko ostatné je však v skutočnosti bonusom navyše, i keď iste príjemným a často veľmi užitočným.

Prvým príkladom je napríklad samostatná pracovňa. Pokiaľ vykonávate vy či váš partner profesiu, ktorá si vyžaduje hodiny sedenia za počítačom alebo pri pracovnom stole i po návrate zo zamestnania alebo dokonca pracujete z domu, je zriadenie hoci malej, ale  samostatnej a uzatvárateľnej pracovne naozaj nevyhnutné, aby ste sa mohli na svoju prácu primerane sústrediť; pokiaľ sa však väčšina vašej pracovnej činnosti odohrá na pracovisku mimo domov, na čítanie mailov a surfovanie po internete vám bude stačiť menší pracovný kút v obývačke (alebo notebook, s ktorým sa posadíte kamkoľvek).

Druhým príkladom „racionalizácie“ priestoru môže byť počet kúpeľní – mnoho ľudí podlieha pocitu, že poriadny dom si zaslúži aspoň dve plnohodnotné kúpeľne; pravda je však taká, že s výnimkou ranného zhonu sa cez deň zriedka vyskytne situácia, kedy by viacerí členovia rodiny potrebovali súbežne využívať vaňu či sprchu…  Namiesto investície do dvojitého kúpeľňového vybavenia teda zvážte skôr kombináciu kúpeľne a toalety pre „domácich“ a druhú kúpeľňu môžete nahradiť separátnou toaletou s malým umývadlom, ktorá bude dostupná zo spoločenskej časti domu (a teda k dispozícii návštevám).

Ak žijete spoločensky alebo máte rozvetvenú širšiu rodinu, možno cítite potrebu zabezpečiť pre svoje návštevy hosťovskú izbu. Pokiaľ máte miestnosť navyše (napr. perspektívne plánovanú ako detskú izbu), je to iste vhodný spôsob, ako ju dočasne prakticky využiť. Ak však v pôvodnej dispozícii vášho projektu či domu, o ktorom uvažujete, chýba, jej funkciu dostatočne nahradí i pohodlná rozkladacia sedacia súprava v obývačke či pracovni, prípadne v kombinácii s prenosnou zástenou… Napokon, váš dom má byť v prvom rade komfortný a užitočný pre vás a vaši známi ocenia skôr atmosféru, ktorí hostitelia vytvoria, než to, kde konkrétne v dome zložia hlavu.

Samostatnou kapitolou sú technické a úložné priestory. Ak je dom podpivničený, je to iste výhoda; no nie až taká, aby vám všeobecne stála za výrazné navýšenie investície do stavby alebo kúpnej ceny hotového domu. Pokiaľ totiž nepotrebujete uskladňovať veľké množstvá vlastnoručne dopestovaných plodín, vybudovať si v podzemí veľkú dielňu, posilňovňu alebo prípadne využívať tieto priestory na podnikanie, sú pre vás v podstate zbytočné. Adekvátny úložný priestor na bežné odkladanie sezónneho záhradného či športového vybavenia si môžete vybudovať i nad zemou – či už v podobe aspoň nízkej povaly, resp. úložiska pod strechou; prípadne i  v garáži, či v záhradnom domčeku na pozemku.

A naopak, pokiaľ máte možnosť skladbu miestností v projekte ovplyvniť, vyčleňte si aspoň malý priestor na tzv. technickú miestnosť (kotol a pračka; v ideálnom prípade i možnosť vešania vypratej bielizne a odkladania čistiacich prostriedkov a pomôcok) a samostatný šatník, ktorý vám pomôže výrazne zredukovať počet skríň v interiéri, vďaka čomu sa i menšie izby budú zdať vzdušnejšie a väčšie. Praktickým bonusom je i malá komora pri kuchyni, ktorá uľahčí uskladňovanie potravinových zásob a zriedkavejšie využívaných kuchynských prístrojov.   

Dom (a domov) nemusí byť palác… 

Zdá sa, že tento fakt chápe čoraz viac ľudí a preto i realitní makléri v súčasnosti potvrdzujú trend záujmu o menšie rodinné domy (s výmerou úžitkovej plochy do 200m2). Ak sa teda rozhodne pre kompaktnejšiu výmeru, zároveň tak zvýšite šancu, že ak by vás neočakávané okolnosti časom nútili dom prenajať, či predať, nájdete záujemcov jednoduchšie, ako v prípade zbytočne rozľahlého „sídla“. Predovšetkým však uľahčíte život v ňom sami sebe, pretože menej nevyužitého priestoru znamená nižšie náklady na prevádzku, vykurovanie a údržbu, upratovanie nevynímajúc… a vy predsa chcete byť pánom svojho domu a nie jeho sluhom!

 

autor: Soňa Čermáková Uličná

Komentáre
Jedna odpoveď k “Aký veľký dom naozaj potrebujete?”
  1. Mata hovorí:

    Presne tak, plany su vzdy obmedzene rozpoctom, takze preto aj ludia volia skor mensie domy, kde mozu realizovat svoje sny o byvani.

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.