10.12.2023

Ako je to so statikou Apollo Business Center II?

Ešte minulý rok sa začali šíriť správy o údajnej porušenej statike v budovách jedného z najväčších administratívnych komplexov v Bratislave a Strednej Európe, Apollo Business Center II. Podľa vyjadrení majiteľa komplexu, developerskej skupiny HB Reavis Group, však ide len o fámy a statika týchto budov je v úplnom poriadku.

foto: hbreavis.sk

Podozrievavé hlasy sa začal šíriť najmä po tom, čo sa v niektorých médiách objavili správy o prasklinách v stenách či podlahe alebo o poruchách v izolácií. Týmto správam ešte „pomohla“ stavebná činnosť majiteľa, počas ktorej sa z prenajatých priestorov dočasne presťahovalo niekoľko firiem.

Nič sa nepodcenilo, tvrdí majiteľ

Niektorí zamestnanci pracujúci v spoločnostiach sídliacich v priestoroch centra developera dokonca obviňovali z podceňovania statiky a príliš rýchlej výstavby, ktorá išla na úkor kvality. HB Reavis Group však tvrdí, že nič nepodcenila. „Pokiaľ ide o fámy o Apollo Business Center II, statika v ňom nie je, ani nebola narušená,“ tvrdí hovorca developera Roman Karabelli.

„V minulom roku sme spustili proces plošnej certifikácie na zelené budovy podľa metodiky BREEAM u všetkých našich nových projektov,“ vysvetľuje. Táto certifikácia sa však podľa jeho slov netýka len novostavieb, ale aj už postavených a skolaudovaných stavieb, medzi ktorými bolo práve aj Apollo Business Center II. „V tej súvislosti s potrebou zvýšiť energetickú efektívnosť budovy sme začali s posilňovaním nosného skeletu budov v komplexe za účelom dodatočného priťaženia striech technikou fotovoltaických panelov,“ hovorí Karabelli.

Je to aj o nových normách

Údajné fámy však predsa len majú niečo spoločné so statikou budov Apollo Business Center II. Priznáva to aj Roman Karabelli. Ako však tvrdí, nejde pritom o žiadne havarijné stavy, ale o zmenu v legislatíve. „Je pravdou, že medzičasom začali na Slovensku platiť nové európske statické normy, ktoré sú prísnejšie ako bývalé STN a keďže tie úpravy sme vykonávali riadne na základe právoplatných stavebných povolení pre priťaženie fotovoltaikou, tak sme ich už robili podľa nových noriem, čiže šlo o pomerne robustné riešenie,“ vysvetľuje.

Nikto neškodoval

To si podľa jeho slov vyžiadalo dočasný presun niektorých nájomcov, nie však vysťahovanie mimo komplexu, ale iba niekoľkodňový presun do iných blokov komplexu. „Žiadny z nájomcov s tým nemal vážny problém, pretože sťahovanie prebehlo v našej réžií a tento diskomfort sme nájomcom kompenzovali ku ich všeobecnej spokojnosti.,“ pokračuje. Ako tvrdí, montáž fotovoltaiky pritom ešte stále prebieha. „Verím, že všetky práce budú ukončené do konca tohto roku,“ dodáva.

Apollo Business Center II je najväčším a jedným z najmodernejších kancelárskych komplexov v Strednej Európe. Svoje priestory v ňom našlo viac ako sedemdesiat firiem. Celý komplex bol po dva a polročnej výstavbe skolaudovaný v roku 2009. Celkové náklady na výstavbu dosiahli 130 miliónov eur.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.