28.04.2024

60 miliónov eur: toľko bude stáť nové vedecko-výskumné centrum

Pre Slovensko nie je práve najtypickejšie, že by sa to na jeho území „hemžilo“ množstvom významných vedeckých centier, preto správa o výstavbe nového vedecko-výskumného centra pôsobí značne pozitívne. Vyrásť by malo pri obci Bernolákovo neďaleko odpočívadla Triblavina.

Zdroj: enviroportal.sk

V dvoch etapách

Prvá etapa výstavby nového vedecko-výskumného centra, ktoré bude zamerané na výskum činnosti ľudského mozgu s dôrazom na neurodegeneračné ochorenia, by mala začať už v druhom kvartáli roku 2014. Jej ukončenie je naplánované o dva roky neskôr. V jej rámci sa zrealizuje administratívno-laboratórna budova, centrum diagnostických a validačných platforiem a dve laboratórno-výskumné pracoviská. Výstavba druhej etapy je naplánovaná na druhý kvartál 2016 a trvať bude takisto dva roky. Počas nej k prvým štyrom budovám pribudnú ešte ďalšie dva administratívno-laboratórne objekty.

Ako sme už spomenuli, centrum sa bude nachádzať v blízkosti diaľničného odpočívadla Triblavina v katastri obce Bernolákovo v seneckom okrese. Ako vyplýva z charakteru tohto projektu, dôležité je preň dobré napojenie na dopravnú štruktúru hlavného mesta, ktoré sa nachádza neďaleko. Bratislavské medzinárodné letisko tu teda zohráva dôležitú úlohu. Pre potreby parkovania investor a užívateľ projektu, bratislavská spoločnosť Starland Holding a.s., počíta s vytvorením 301 parkovacích miest.

Na čo nám vedecké centrum vôbec je?

Naozaj nie je v našej krajine príliš častým zvykom, aby sa 60 miliónov eur len tak preinvestovalo do výstavby vedecko-výskumného centra. Je preto zaujímavé pozrieť na zdôvodnenie projektu. Ako totiž uvádza investor v zámere vypracovanom na posúdenie vplyvov na životné prostredie, ochorenia ľudského mozgu predstavujú v súčasnosti najvážnejšiu medicínsku hrozbu, pričom postihujú až jednu tretinu obyvateľstva Európskej únie. „Celkové náklady na liečbu a starostlivosť o pacientov s ochoreniami mozgu presahujú investície vynaložené na liečbu rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení,“ vysvetľuje v zámere. Spomedzi týchto chorôb medzi najvážnejšie patria neurodegeneračné choroby postihujúce mozog, ktorými je zasiahnutých až sedem miliónov európskej populácie. Hrozí však, že v priebehu najbližších 20 rokov sa tento počet strojnásobí.

Nové vedecko-výskumné centrum pri Bernolákove bude zamerané práve na spomínané neurodegeneračné choroby, pričom by malo ísť o vysokú úroveň výskumu. „Pracovníci centra sú zapojení do národných ako aj medzinárodných projektov a určujú moderné trendy vo výskume v oblasti neurovied. Centrum poskytne nadštandardné podmienky aj pre mladých talentovaných vedeckých pracovníkov a odborníkov s medicínskym vzdelaním, ktorí sa chcú vzdelávať v tejto oblasti. Budovanie centra je praktickým naplnením cieľov vzdelanostnej ekonomiky a prináša riešenia pre transfer vedeckých výsledkov do praxe,“ uvádza sa v zámere. Vo vedecko-výskumnom centre by sa po jeho vybudovaní malo nájsť približne 637 nových pracovných miest v laboratóriách, výskumných pracoviskách a s nimi súvisiacej administratíve.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.