29.03.2024

Vyznáte sa v kolaudácií?

November je nielen mesiacom fotografie, pokojne by sme ho mohli nazvať aj mesiacom kolaudácie. V tomto období sa totiž odohráva veľké množstvo týchto dôležitých technicko-administratívnych úkonov, slúžiacich ako oficiálny vstup do užívania stavby. Poďme si teda zhrnúť všetko, čo by ste o kolaudácií mali vedieť a čo ste o nej možno doteraz nevedeli.

V kolaudačnom procese

Pojem kolaudácia má svoj pevný odborný význam: ide o schválenie a úradné overenie východiskových podmienok pri dokončení novostavby. Zo svojej podstaty sa teda jedná o činnosť príslušného stavebného úradu, ktorá smeruje k vydaniu rozhodnutia o užívaní stavby. Ešte predtým, ako novostavbu zaradíme do takzvaného kolaudačného procesu, mali by byť hotové tie najdôležitejšie súčasti domu. Ide hlavne o strechu so všetkým, čo k nej patrí, to znamená komín, bleskozvody a takisto odkvapový systém, ďalej rozvody vody, tepla, elektrickej energie, steny, všetky zariaďovacie predmety a prípojky v kuchyni a kúpeľni, stropy a podlahy, v prípade, že ich máte, tak aj schody a balkóny musia byť v úplnom poriadku a nesmieme zabudnúť ani na napojenie na inžinierske siete a meracie miesta. Ak ste si už úplne istí, že všetko, čo má byť hotové, v skutočnosti aj hotové je, podajte si na príslušnom stavebnom úrade žiadosť na vydanie kolaudačného rozhodnutia.

Na rad potom prichádza kolaudačné konanie, v ktorom stavebný úrad skúma hlavne to, či sa stavba uskutočnila podľa dokumentácie overenej stavebným úradom v stavebnom konaní. Dôležité je tiež dodržanie zastavovacích podmienok, ktoré sú určené územným plánom zóny alebo podmienky určené v územnom rozhodnutí a v stavebnom povolení. Stavebný úrad však musí preskúmať aj prípadné ohrozenie verejného záujmu a to predovšetkým z hľadiska ochrany života a zdravia osôb, životného prostredia, bezpečnosti práce a technických zariadení, ktoré by daná novostavba mohla zapríčiniť.

Ak stavebný úrad rozhodne vo váš prospech a vydá vám rozhodnutie o kolaudácií stavby, mali by ste ju v prvom rade zaevidovať na obecnom alebo mestskom úrade, vďaka čomu vám bude pridelené súpisné číslo. Následne je potrebné požiadať o pripísanie novostavby na parcelu, na ktorej je postavená. To vykonáte na základe vydania rozhodnutia o súpisnom čísle a geometrickom pláne stavby. A hlavne si na katastrálnom úrade nezabudnite vyžiadať list vlastníctva, nuž a samozrejme zájdite na obecný či mestský úrad so žiadosťou o zmenu trvalého bydliska.

Niekedy sa žiadosť zamietne

Nie je však žiadnou výnimkou, že stavebný úrad žiadosť o vydanie rozhodnutia o kolaudácií zamietne. Kedy tak môže urobiť? Podľa stavebného zákona sa tak udeje najmä vtedy, ak nie je zaistená bezpečnosť a ochrana zdravia ľudí a životného prostredia, ako aj riadne užívanie stavby na určený účel. Môžu tu byť však aj iné dôvody: ak nie je podľa dokumentácie overenej stavebným úradom v stavebnom konaní zabezpečené vykurovanie stavby a pripojenie na rozvod vody, elektriny a na kanalizačnú sieť, ak nie je zaistená bezpečná a plynulá prevádzka výťahov podľa overenej dokumentácie, ak nie je zaistený bezpečný prístup a príchod k stavbám, ak nie sú splnené podmienky stavebného povolenia na nevyhnutnú komplexnosť výstavby a na vylúčenie negatívnych účinkov stavby na okolité životné prostredie, prípadne ich obmedzenie na prípustnú mieru a ak nie sú predložené doklady o vyhovujúcich výsledkoch predpísaných skúšok a vyhlásenia výrobcu o zhode stavebných výrobkov.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.