20.04.2024

Vrbové, Čerenec, rekreačná zóna a smutní domáci

Mestečko Vrbové spokojne ležiace neďaleko Piešťan, rodisko madagaskarského kráľa Mórica Beňovského a držiteľ prvenstva v najšikmejšej veži na Slovensku, nie je práve oblasťou, za ktorou by sa ako za lukratívnou lokalitou často obhliadali developeri. No minimálne jeden zaujímavý projekt by sa tu však určite našiel. Reč je o vybudovaní rekreačno-oddychovej zóny na brehoch miestnej priehrady s názvom Zlatý Čerenec.

Zdroj: www.stavoprac.sk

Z obyčajného Čerenca sa stane Zlatý

Priehrada Čerenec je momentálne v ponímaní Vrbovanov ako miesto, kam sa chodia prejsť v nedeľu popoludní, kde venčia svojich psov, preháňajú sa na kolieskových korčuliach alebo len tak sedia a hľadia na vodnú hladinu. Je to jednoducho niečo, čo patrí len im. A nakoniec, Čerenec si pamätá aj na podstatne slávnejšie časy, kedy sa v ňom dalo ešte kúpať, jeho brehy bývali plné rodín s deťmi, fungovali tu aj bary či diskotéky, skrátka to tu žilo inak, ako je tomu dnes, kedy sa z priehrady stalo už len nostalgické miesto s niekoľkými chátrajúcimi objektmi. Nostalgia však v súčasnosti musí ustúpiť projektu, ktorý na brehy priehrady prinesie niekoľko desiatok vilových domov v rámci realizácie rekreačnej zóny s názvom Zlatý Čerenec.

V tomto projekte ide o vybudovanie rekreačno-oddychovej oblasti, ktorá by svojim nájomcom mala priniesť dokonca možnosť celoročného bývania v príjemnom prostredí luxusných viliek v obklopení prírodou. Plány na jeho výstavbu však viseli vo vzduchu už dlhšiu dobu. Prvým investorom, ktorý sa tento projekt chystal zrealizovať, bola spoločnosť z Turčianskych Teplíc s názvom 1WOOD-HOUSE. Veľmi dobre zachytili potenciál tohto územia, ako to aj vyplýva z ich investičného zámeru: „Rekreačno-obytná zóna rezidenčných domov Zlatý Čerenec je autonómnym organizmom ponúkajúcim v plnej miere spĺňajúcim požiadavky na rekreačné bývanie, aktívne trávenie voľného času a relax.“ Podľa zámeru sa projekt mal začať realizovať ešte v roku 2007 a dokončený mal byť o rok neskôr. To sa však tomuto investorovi nepodarilo.

Začiatok výstavby sa zahájil až v roku 2011, kedy podľa medializovaných správ mal za projektom stáť piešťanský podnikateľ Abdulatif Rumaih, ktorý mal figurovať ako vlastník pozemku a investor Zlatého Čerenca. Investorom je však v tomto prípade zároveň aj zhotoviteľ stavby, ktorým je spoločnosť Stavoprac, s.r.o. zo Zákamenného. Podľa situačného výkresu na svojej internetovej stránke by malo ísť o výstavbu dohromady až 91 objektov, pričom tieto spadajú nielen pod kataster mesta Vrbové, ale aj neďalekej obce Prašník, kam priehrada takisto zasahuje. Ukončenie výstavby investor plánuje na december budúceho roku.

Čo na to Vrbovania?

Akokoľvek sa projekt Zlatý Čerenec zdá byť príťažlivý a lukratívny, pre miestnych obyvateľov tieto dva prívlastky nič neznamenajú. Mnohí z nich totiž nedokážu pochopiť, že Čerenec už z veľkej časti nebude miestom pre nich. „Bol to pre mňa šok, keď som sa chcela so psom prejsť okolo priehrady a zrazu som natrafila na veľký kus oploteného územia,“ spomína si na prvé zistenie, že sa na brehoch Čerenca niečo deje, pani Jarmila Bučanová z Vrbového. „Nikdy by mi nenapadlo, že pomaly celý pravý breh priehrady bude raz vyhradený pre bohatých ľudí,“ pokračuje. „Pamätám si na časy, keď bol Čerenec skutočne pre Vrbovanov a ľudí z okolia. Mohli sme sa tu kúpať, chodiť na prechádzky, športovať, zabávať sa a dnes tu nič nie je. A ešte aj to nič nám teraz vzali. Bude tu zóna pre boháčov, ktorí tu budú oddychovať a my sa na nich budeme chodiť pozerať, ako im je dobre. Bolo by lepšie, keby tu mesto vybudovalo nejaký oddychový areál, ale pre všetkých,“ myslí si obyvateľ Vrbového Martin Pokorný. V každom prípade však môže byť vybudovanie Zlatého Čerenca impulzom pre ďalšie projekty v tejto lokalite a teda aj pre jej znovuzrodenie, no to však ukáže čas.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.