18.10.2019

Vinárske závody v Rači ustúpia bytom

Bývalé vinárske závody v bratislavskej Rači by v priebehu nasledujúcich rokov mali radikálne zmeniť svoju tvár. Ich majiteľ totiž deklaruje zámer na tomto mieste vybudovať novú obytnú zónu, ktorá by do Rače mala priniesť takmer päťsto nových bytov.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Z brownfieldu sa stane Vin – Vin

Investor, spoločnosť Jurský Park 2, predložil svoj investičný zámer, ktorého cieľom je premeniť brownfield na území niekdajších račianskych vinárskych závodov na nový obytný súbor. Ťažiskom tohto projektu je výstavba bytových a takisto nebytových priestorov. Jeho názov by mal byť Obytný súbor Vin – Vin Rača. Na území bývalých vinárskych závodov sa ešte stále nachádza niekoľko výrobných či administratívnych budov, s ktorými však investor v rámci nového projektu nepočíta. Sú totiž do značnej miery zdevastované a aj z vizuálneho hľadiska pôsobia skôr ako estetická závada. Podľa investora teda touto výstavbou dôjde aj ku kultivácií územia a tiež k sceleniu urbanistického vzhľadu lokality a zapojenie nových funkcií do organizmu Rače.

Takmer päťsto bytov

Nový obytný súbor bude pomerne rozľahlou zónou, nakoľko sa v ňom bude nachádzať až sedemnásť hlavných stavebných objektov. Z tohto počtu bude šesť bytových domov, tri polyfunkčné domy s bývaním a vybavenosťou, päť objektov občianskej vybavenosti a tri objekty podzemných parkovacích garáží. Vo väčšine prípadov pôjde o sedem alebo osempodlažné budovy, no najvyššou bude polyfunkčný objekt s trinástimi nadzemnými podlažiami, čo sa s veľkou pravdepodobnosťou môže stretnúť s určitou nevôľou zo strany miestnych obyvateľov. Pokiaľ ide o počet bytov, investor ich sľubuje až 476. S výstavbou by chcel začať v marci budúceho roku a jej koniec predbežne avizuje o štyri roky neskôr. Finančné náklady predpokladá vo výške 28 miliónov Eur.

Obľúbená štvrť

Bratislavská Rača, pokiaľ ide o jej rezidenčný charakter, je obľúbenou mestskou časťou nielen pre investorov a developerov, ale aj pre ľudí hľadajúcich nové bývanie. Rezdenčných projektov je tu totiž pomerne veľa. Jedným z nich je napríklad projekt s nevšedným názvom Zlaté krídlo, ktorý je momentálne vo výstavbe. Ponúka 120 bytov situovaných pod lesmi Malých Karpát a zároveň nad hlavným mestom. Ďalším z rady rezidenčných projektov je aj Radničné námestie, ktorý v súčasnej dobe vyrastá v centre tejto mestskej štvrte. Momentálne sa stavia už jeho tretia etapa, ktorá má priniesť ďalších 153 bytov. Iným projektom je zasa Východná alej v časti Rača – Rendez, ktorý okrem bytového domu ponúkne najmä domy rodinné. V lokalite okolo ulíc Potočná a Zvončeková, v rezidencii Čistinky, sa chystá výstavba mestských víl s nevšednou, na slovenské pomery do istej miery netradičnou architektúrou. Autorom projektu je totiž brnenský architekt František Šmédek, ktorý sa v susednej Českej republike preslávil viacerými extravagantnými projektmi.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.