18.04.2024

Úrad geodézie spustil katastrálnu “mapku”

Úrad geodézie, katastra a kartografie SR prednedávnom spustil projekt takzvanej katastrálnej „mapky“, ktorá majiteľovi nehnuteľnosti alebo pozemku dokáže ihneď povedať, kto vlastní pozemky v jeho susedstve. Hoci ide zatiaľ len o skúšobnú fázu, je to skutočne zaujímavý nástroj na rýchle získavanie informácií z katastra.

Zdroj: http://www.skgeodesy.sk

Kompatibilná so všetkým

Mapový portál katastra nehnuteľností alebo Mapka podľa informácií uvedených na oficiálnej stránke Úradu geodézie webová aplikácia, ktorá umožňuje interaktívnou formou rýchlo prehliadať a vyhľadávať údaje z informačného systému katastra nehnuteľností, čiže z ISKN. „Okrem samotného zobrazenia údajov z ISKN aplikácia umožňuje kombináciu týchto údajov s inými priestorovými údajmi, ako napríklad s údajmi ZBGIS, adresnými bodm1i, ortofotosnímkami a mapovými podkladmi od spoločnosti Esri, čiže World Topo Map, World Street Map či World Imagery,“ uvádza sa na webe úradu.

Podľa týchto informácií aplikácia vznikla na základe neustále stupňujúceho sa dopytu verejnosti po údajoch katastra nehnuteľností a aj, hoci nie len, z dôvodu umožniť prehliadanie a vyhľadávanie údajov z ISKN na všetkých platformách operačných systémov a vo všetkých bežne dostupných webových prehliadačoch. Cieľom aplikácie Mapka je teda umožniť rýchle zobrazovanie a vyhľadávanie údajov katastra, bez nutnosti inštalovať akékoľvek zásuvné moduly do webového prehliadača.

Ako funguje?

Aplikácia Mapka funguje nielen na PC, ale napríklad aj v tablete. Tento prístup je vyhovujúci práve pri rýchlom a aktuálnom vyhľadávaní relevantných informácií. S ním by v každom prípade nemal byť žiaden problém. „Primárne zobrazuje údaje zo súboru geodetických informácií a údaje zo súboru popisných informácií z informačného systému katastra nehnuteľností, t.j. aplikácia umožňuje rýchlo zobraziť katastrálnu mapu s parcelami a následne po kliknutí na parcelu zobrazí vybrané údaje o parcele zo súboru popisných informácií, napríklad výmeru, druh pozemku, vlastníka, správcu, nájomcu a ďalšie,“ vysvetľuje úrad na svojom webe.

Pri využívaní aplikácie je však nutné si uvedomiť, že zatiaľ ide len o testovaciu prevádzku a teda nie takzvanú „full verziu“. Čo to znamená? Nič viac ako fakt, že k aplikácií musíte byť tak trochu benevolentní. Z toho dôvodu úrad geodézie upozorňuje, že aplikácia môže byť v určitých časoch nedostupná alebo odpovedá pomaly, nezobrazujú sa všetky údaje alebo nie sú dostupné všetky vrstvy, zobrazené údaje môžu obsahovať chyby a môžu byť neúplné, aplikácia môže obsahovať chyby a funkčné nedostatky. Netreba zabúdať ani na to, že údaje majú len informatívny charakter a sú nepoužiteľné na právne účely. Ako úrad dodáva, cieľom testovacej prevádzky je dať aplikáciu do používania širokej verejnosti a získať spätnú väzbu od používateľov.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.