16.04.2024

Stráviť jeseň života na vidieku? (I.časť)

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej pracovného stresu a po rokoch života v stiesnenom byte a nezdravom mestskom ovzduší mnohí snívajú o dôchodku v pokojnejšom a príjemnejšom prostredí. V prvej časti článku sa prizrieme najmä praktickým faktorom, ktoré pri procese takého sťahovania vstupujú do hry… 

Je logické, že najmä mnohí obyvatelia panelových domov z hlavného (či iného veľkého) mesta túžia tráviť svoje dni v penzii v prostredí, ktoré im zaručí viac súkromia, umožní naplno sa venovať svojim koníčkom v dielni či záhrade a v optimálnom prípade im zároveň takéto riešenie nielen zvýši kvalitu života, no zároveň i zníži životné náklady.

Najjednoduchšie a bez rizika môžu tento sen realizovať tí, ktorí už vlastnia nejakú rekreačnú, resp. „nadbytočnú“ nehnuteľnosť (napríklad rodičovský dom) mimo mesta a po odchode do penzie alebo v situácii, keď nebudú musieť každodenne dochádzať do práce, sa rozhodnú v tejto nehnuteľnosti tráviť čoraz viac času – či už sezónne alebo v podobe trvalého bývania (pričom pôvodné bývanie môžu prenajať, časom predať alebo „posunúť“ deťom…).

Ak však žiadnu chalupu, rodinný či vidiecky dom alebo celoročne obývateľnú chatu nevlastníte, ani vy sa nemusíte svojej predstavy vzdať – len musíte rátať s tým, že realizácia vášho sna bude trochu náročnejšia a keďže pôjdete do „rizika“, istým spôsobom aj dobrodružnejšia a môže vám priniesť nečakané poznanie nielen o samých sebe, ale i vašom partnerovi a blízkych.

Vymeniť Petržalku za kopanice? Dá sa…

Sústreďme sa najskôr na praktickú stránku.

Ako modelový príklad si vezmime manželský pár čerstvých dôchodcov, ktorí majú už dospelé deti s vlastnými rodinami a aktívnu časť života prežili v bežnom trojizbovom panelákovom byte (napr. v bratislavskej Petržalke). Vzhľadom na to, že celý život mali len priemerné príjmy, nemajú veľa nasporeného kapitálu a nemohli si v uplynulých rokoch dovoliť kúpu rekreačnej nehnuteľnosti, no „na staré kolená“ túžia kompenzovať si tento fakt zvýšeným pobytom na čerstvom vzduchu a prácou vo vlastnej záhradke…

Dobrou správou je, že takáto dvojica si teoreticky bez problémov môže dovoliť túto zásadnú životnú zmenu realizovať –  pokiaľ však nemajú výrazné úspory, cenou bude predaj panelákového bytu (je jasné, že vysoký úver či hypotéka v tomto veku neprichádza do úvahy) a teda radikálny krok smerom do neznámej budúcnosti, z ktorej sa – v prípade, že nový vidiecky život nenaplní ich predstavu – bude ťažšie vracať než pri alternatíve, že „starý“ byt zostáva k dispozícii, resp. v rodine…  Ideálne preto je, ak je možnosť realizovať túto zmenu postupne, „na skúšku“, čiže napríklad byt najskôr len prenajať a  až po primeranom čase strávenom v novom bývaní vyhodnotiť, či dôjde k definitívnemu presťahovaniu a predaju pôvodného bytu.

Ak však takáto možnosť nie je a manželia sa na predaj bytu odhodlajú, pokiaľ je byt zrekonštruovaný a podarí sa im ho výhodne predať, v cenovej hladine do napr. 100 000 EUR aktuálne nájdu viaceré vidiecke nehnuteľnosti s primeraným pozemkom vhodné na trvalé bývanie už i priamo v Bratislavskom kraji (najmä v okresoch Pezinok či Malacky), pričom v prípade ochoty „posunúť“ sa do Trnavského kraja (čo  automaticky nemusí znamenať väčšiu vzdialenosť od Bratislavy) sa ponuka nehnuteľností v tejto cenovej hladine výrazne rozširuje. A samozrejme, čím ďalej od hlavného mesta sa budú nehnuteľnosti hľadať, tým bude ich ponuka pri zachovaní cenového kritéria bohatšia a atraktívnejšia (z hľadiska veľkosti domu, jeho stavu a prípadného príslušenstva, či polohy v obci).

No skôr, než sa niekto nadchne pre víziu výmeny petržalského bytíku za hotový „palác“ kdesi na juhu stredného Slovenska, mal by si veľmi dobre zvážiť viaceré faktory…

Nepodceňte význam lokality a vzdialenosti

Hoci po odchode na dôchodok zaniká povinnosť každodenného dochádzania do práce, ktorá bola možno predtým pri výbere trvalého bývania určujúca, i tak každému ostáva množstvo väzieb k územiu mesta, v ktorom strávil väčšinu života. Za miestnymi úradmi vám zrejme smutno nebude, no s vybudovanými priateľskými či dobrými susedskými vzťahmi v mieste dlhoročného bydliska sa bude lúčiť ťažšie… Iste je vám jasné, že strata starých, dlhoročných kontaktov je cena, ktorú za presťahovanie musíte zaplatiť (hoci v prípade, že sa nesťahujete na opačný koniec Slovenska a vzťahy sú naozaj pevné, iste v nejakej podobe pretrvajú i po vašej zmene bývania); zároveň však musíte rátať i s tým, že ani na novom mieste ich nenahradíte novými. Ak ste spoločenský typ, iste si nových známych budete hľadať a pravdepodobne i nájdete aj v mieste nového bydliska, no pokiaľ sa presťahujete do odľahlejšej lokality s menšou hustotou osídlenia, alebo naopak „pribudnete“ do zomknutého kolektívu dlhoročných starousadlíkov alebo ľudí inej vekovej či sociálnej skupiny, môžete sa na novom mieste cítiť osamelo.

Výhodou z tohto pohľadu teda určite je, ak sa sťahujete do lokality, ku ktorej predsa len máte nejakú väzbu –  že z nej alebo jej okolia pochádzate vy či váš partner, rodičia alebo v nej žije vaša vzdialenejšia rodina, alebo ste ju aspoň pravidelne navštevovali v rámci rekreácie… Určitá znalosť prostredia nie je podstatná len z hľadiska sociálnych kontaktov a vášho „zapadnutia“ do nového bydliska, ale i z hľadiska posúdenia kvality vášho každodenného života na novej adrese a v novom okolí.

Mali by ste si byť totiž istí, že na danom mieste pre vás bude dostupné všetko, čo k životu potrebujete a máte radi a prípadne i niečo naviac, čo vám spríjemní voľné dni na penzii… Nemáme teraz na mysli dostupnosť základnej občianskej vybavenosti a služieb, ktorá musí byť samozrejmosťou a s pribúdajúcim vekom ešte bude naberať na význame (obzvlášť čo sa lekárskej starostlivosti a dosahu záchrannej služby týka); treba zvážiť i celkové možnosti, ktoré daná lokalita s výnimkou vášho vlastného domu a záhrady poskytne na trávenie vášho voľného času  a predstaviť si, ako budú bežné dni na penzii na tomto mieste reálne vyzerať a čím si ich môžete naplniť. Výhodou je iste blízkosť prírody, či zaujímavých miest na nenáročné prechádzky a výlety, ako aj dostupnosť kultúry a „mestského“ sveta s jeho vymoženosťami v prípade, že sa vám zachce posedieť v kaviarni či urobiť si väčší alebo špecifický nákup.

Pokiaľ ste dnes aktívny vodič, ktorý si život bez auta nevie predstaviť, rátajte aj s možnosťou, že vás vyšší vek a zhoršujúci sa zdravotný stav prinúti viac či výlučne využívať systémy verejnej dopravy a už vopred sa zaujímajte o tieto možnosti v blízkom okolí vášho potenciálneho domova.

A napokon, hoci toto pomyslenie nie je vôbec príjemné, ak sa do novej nehnuteľnosti sťahujete ako pár vo vyššom veku, musíte brať do úvahy aj otázku, či v prípade úmrtia jedného z partnerov môže pozostalý na tomto mieste vydržať a  sebestačne fungovať i sám, alebo sa v takomto prípade nevyhne návratu do mesta…

Skrátka, snaha „zapustiť korene“ na novom mieste vo vyššom veku potenciálne prináša so sebou mnohé úskalia a iste aj nepríjemné úvahy… to však rozhodne nie je dôvod, aby ste si v tomto období nesplnili svoj celoživotný sen a neužili si jeseň života naplno a v súlade s vašou predstavou!

Stačí, keď pri svojom rozhodovaní dobre zvážite všetky vyššie spomenuté aspekty a pridáte k nim i tie, ktorým sa budeme venovať v pokračovaní tohto článku….

 

autor: Soňa Čermáková Uličná

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.