23.05.2018

Projekt Petržalka City sa zmenil

Nielen ľudia a časy sa menia, v priebehu rokov sa rovnako menia aj developerské projekty. Napríklad tam, kde pôvodne mal byť hotel, sa namiesto neho postavia byty. Alebo tam, kde mali vyrásť byty, sa nakoniec zrealizuje hotel. Prečo o tom hovoríme? Nuž práve z toho dôvodu, že nejaké tie zmeny sa udiali aj v projekte Petržalka City.

Zdroj: http://www.petrzalkacity.sk

Môže za to nerentabilnosť

Developerský projekt ešte Petržalka City ešte v roku 2009 získal územné rozhodnutie a následné stavebné povolenie. Do fázy realizácie sa však už nepreklopil. My sme o ňom písali presne pred tromi rokmi. Realizovať sa mal v dvoch etapách, pričom v rámci nej, v blízkosti centra Bratislavy, v okrajovej časti Petržalky, ktorá je ohraničená Hálovou ulicou a Rusovskou cestou, na nábreží Chorvátskeho ramena, mali vyrásť štyri objekty. Tie mali v sebe zahŕňať polyfunkčný dom určený na bývanie bývanie a občiansku vybavenosť, hotel, kongresové centrum, relaxačno-športové centrum s bazénom, administratíva, služby a kafetériu.

Dnes je situácia trochu iná. Ako objasňuje investor, Forespo Petržalka City a.s. vo svojom zámere, vplyvom súčasnej spoločensko-ekonomickej situácie a nerentabilnosti výstavby hotelového segmentu v tejto časti Bratislavy došlo v rámci pôvodne navrhovaného objektu B, čo bol hotel, kongresové centrum a relaxačno-športové centrum s bazénom, k čiastočnej zmene funkčného využitia štrnásť-podlažnej budovy. Súčasné navrhované využitie je polyfunkčné v zmysle bývanie, prechodné ubytovanie, administratíva a občianska vybavenosť. Zároveň nedôjde k nevybudovaniu dvanásťpodlažnej stavby na severe pôvodného areálu objektu B, čím vlastne dochádza k redukcii intenzity zástavby.

A čo ďalej, Petržalka?

Samozrejme, Petržalka je už sama lákavým sústom pre investor a developerov rôzneho zamerania. A tak tu teda nie je núdza ani o zaujímavé projekty, z ktorých niektoré už vyrástli, ďalšie sa zasa vyrásť chystajú a sú aj také, ktoré zapadnú prachom. Do prvej skupiny patria napríklad dva zaujímavé developerské počiny. Jedným z nich je polyfunkčný komplex s názvom Solar nachádzajúci sa na pozemku medzi Budatínskou ulicou a Panónskou cestou, čiže v časti Lúky. Samotný projekt sa skladá z dvoch bytových domov, pričom prvý bytový dom má jedenásť nadzemných podlaží a je umiestnený paralelne s Budatínskou ulicou. Pokiaľ ide o druhý bytový dom, ten má šesť nadzemných podlaží. Druhým je zasa rezidenčný projekt na slovenské pomery nevšednej architektúry Nový Háj nachádzajúci sa neďaleko internátu Ekonomickej univerzity, na rohu Dudovej a Starohájskej ulice. Tu vyrástli dva osemposchodové bytové domy, ktoré ponúknu dohromady 72 bytov.

Medzi projekty, ktoré sa zatiaľ zrealizovať nepodarilo, patrí výstavba dvoch „petržalských mrakodrapov“ s názvom Alfa Park. Tieto polyfunkčné budovy by mali vyrásť medzi Starým mostom a pomerne nový mostom Apollo. Výška týchto objektov by mala dosahovať na slovenské pomery zaujímavých 101,5 metra, čím sa tieto stavby stanú jednými z najvyšších v celej Bratislave. Majú sa v nich nachádzať priestory nielen pre administratívu, ale aj gastro prevádzky či služby. Parkovacích miest by pre návštevníkov a ľudí pracujúcich v objektoch malo by približne 500. Výstavba podľa investičného plánu mala začať v júni roku 2015 a ukončená by mala byť vo februári roku 2017. A koľko by mal projekt stáť? Malo by ísť o sumu okolo 90 miliónov Eur.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.