19.04.2024

Priveľmi hluční susedia

V bytových a najmä panelových domoch nie je žiadnou výnimkou, že jednoducho niekedy počujete všetko, čo sa deje v susedných bytoch. Niekedy však hluční susedia prekročia únosnú mieru. Je možné proti nim nejakým zákonným spôsobom zakročiť?

Zákon hovorí (ne)jasne

Poďme sa pozrieť na to, čo o hlučných susedoch a susedských vzťahoch hovorí zákon. „Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok,“ uvádza paragraf 127 Občianskeho zákonníka. Nás v tejto chvíli bude zaujímať pasáž hovoria o tom, že je zakázané nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom. Lenže ako určiť, čo už je nad mieru?

Aby mohli ľudia v bytovom dome normálne fungovať a nezblázniť sa z hluku, mali by dodržiavať tieto parametre: prípustná miera hluku cez deň by nemala prekračovať hodnotu 60 decibelov a pokiaľ ide o nočné hodiny, prípustné maximum je tu 30, prípadne 25 decibelov. Samozrejme, všetko závisí od danej situácie. Nezriedka sa totiž stane, že niektorí z vašich susedov si prerábajú bytové jadro alebo inú súčasť interiéru a hodnota hluku sa teda krátkodobo zvýši. V tomto prípade by si však daný sused mal vypýtať súhlasy ostatných a mal by ich tiež informovať o začiatku a konci prác, prípadne sa spoločne dohodnúť na harmonograme. Sú však aj situácie, kedy hluk ťažko ovplyvníte. Môže ísť napríklad o brechot psa alebo o plač malého dieťaťa, nuž a tomu už jednoducho nezabránite, aby plakalo.

Nenechajte si rušiť kľud

Ideálny stav je, keď sa susedia vedia navzájom dohodnúť a porozprávať sa o tom, čo im prekáža a ako to prípadne napraviť. Lenže nie je vždy to tak aj skutočne je a prakticky v každom vchode bytového domu sa nájde aspoň jeden majiteľ alebo nájomca bytu, ktorý nerešpektuje čas nočného kľudu, ktorý zákon stanovuje od 22:00 do 6:00. Podľa paragrafu 47, ktorý hovorí o priestupkoch proti verejnému poriadku, sa rušenie nočného kľudu považuje za priestupok a tomu, kto ho ruší,

môže byť udelená pokuta až do výšky 33 eur. Ak teda váš sused nebude nočný kľud rešpektovať a ani reagovať na vaše výzvy o stíšenie, môžete si pomôcť zavolaním mestskej polície. Tá však v prípade, že vinník bude svoju vinu popierať, mu ju najprv musí dokázať, respektíve ho pri páchaní priestupku jednoducho prichytiť.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.