19.04.2024

Nový Stein: prínos či pohroma?

Areál bratislavského pivoru Stein už nejaký ten rok práve neskrášľuje širšie centrum hlavného mesta. Zmeniť by to však mal projekt s názvom , ktorý by ho mal zrevitalizovať a dodať mu doslova nové rozmery. Je to však pre našu „krásavicu na Dunaji“ to pravé? Nepôjde len o ďalší projekt, ktorý nezapadne do architektonického kontextu danej lokality?

Zdroj: www.enviroportal.sk

Načo revitalizáciu?

„Zámerom je celková a plnohodnotná revitalizácia predmetného mestského bloku prostredníctvom novej vhodnej zástavby plne rešpektujúcej urbanistické podmienky a špecifiká, historické súvislosti ako aj súčasné potreby moderného rozvoja daného územia. Návrh počíta s vytvorením plnohodnotnej mestskej štvrte (mestského bloku) zástavbou celého územia formou viacpodlažnej polyfunkčnej zástavby mestského typu pozostávajúcej z rezidenčnej a polyfunkčnej (administratívno-obchodnej) časti vzájomne architektonicky zosúladenej, ale stavebno-technicky oddelenej, a to vrátane objektov podzemných stavieb – veľkoplošných podzemných garáží vyhĺbených temer pod celým územím,“ uvádza sa v zámere vypracovanom na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Po revitalizácií a výstavbe by sa v novom komplexe mali nachádzať byty, priestory pre administratívu, obchodné priestory a samozrejme aj parkovacie miesta. Pokiaľ ide o byty, tým by malo patriť približne 26 tisíc metrov štvorcových, administratíve 11,5 tisíc metrov štvorcových a obchodných priestorom zhruba 2350 metrov štvorcových. Projekt ďalej počíta s vytvorením približne 830 nových parkovacích miest. Výstavba by mala začať v prvom, respektíve druhom štvrťroku 2015 a realizovať by sa mala v dvoch etapách po dobu 48 až 60 mesiacov. Investor počíta s predbežnými investičnými nákladmi vo výške 30 až 33 miliónov Eur.

Zmiznú ďalšie hodnotné budovy?

Ako uvádza investor, pred výstavbou bude potrebné vykonať búracie práce čiastočne zdevastovaných objektov bývalého pivovaru, aby sa uvoľnil priestor navrhovanej výstavbe polyfunkčného suboru. Otázkou ale je, či sa v objekte bývalého pivovaru nenachádzajú hodnotné pamiatky z architektonického alebo technického hľadiska. Podľa investora, ktorý pri projekte vychádzal zo štúdie architekta Alexandra Németha, sa v komplexe nachádza len jeden objekt, ktorý by v tomto kontexte mal byť zachovaný. Ide o takzvanú spilku, čiže kvasiareň. „Tento objekt sa plánuje „vyčistiť“ od nánosov utilitárnych prístavieb a dostavieb,“ vysvetľuje vo svojom zámere. Vzniknúť by tam mala lokálna výrobňa piva s napojením na pub a takisto galéria, ktorá by mala dokumentovať niekdajší pivovar.

Očami odborníka

Na Slovensku a najmä v Bratislave sme už zvyknutí, že developeri niekedy prichádzajú s veľkolepými stavebnými nápadmi, ktoré sa však jednoducho do danej lokality nehodia. V tomto prípade by však podľa architekta Jozefa Murňanského vôbec nemuselo ísť o „katastrofu“, aj keď ťažko povedať, do akej miery bude korešpondovať so svojím okolím. „Projekt je podľa vizualizácie a opisu v zámere koncepčne dobre navrhnutý, má svoju logiku, na druhú stranu je však pravda, že v tejto lokalite pôjde o ojedinelý zjav, nakoľko je od neho okolitá architektúra značne vzdialená. Dalo by sa teda polemizovať o tom, či sa stane z urbanistického hľadiska prínosom,“ hovorí. Prínosom však podľa neho bude v každom prípade z pohľadu revitalizácie objektu bývalého pivovaru.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.