24.04.2024

Lofty, ateliéry a iné

„Vážená redakcia, pred nejakým časom som sa rozhodla zaobstarať si byt. Pri sledovaní inzerátov vo všetkých možných inzertných časopisoch aj na internete som ale natrafila na niekoľko pojmov, ktorých význam skôr tuším, ako presne viem. Ide napríklad o to, čo si mám konkrétne predstavovať pod názvom ateliér alebo napríklad aj mezonet. Čo sú to vlastne za byty? Alebo sú to vôbec byty?“ pýta sa nás naša čitateľka Mária Jakubcová z Trnavy. Nuž a pre ňu a tiež pre ostaných čitateľov sme pripravili malé vysvetlenie niektorých pojomov, s ktorými sa v realitnej praxi môžeme bežne stretnúť.

Ateliér

Pojem ateliér sa v našich mysliach a predstavách už tradične spája s umeleckou činnosťou prevažne výtvarného charakteru a teda môže byť pre niekoho prekvapivé, ak sa o ateliéroch hovorí v súvislosti s bytmi. Určitá súvislosť tu však samozrejme je, no hádam ani pani Mária netušila, akú dobrú otázku položila, keď sa spýtala, či vôbec ide o byty. Skutočnosť je taká, že vlastne to bytové priestory v právnom zmysle naozaj nie sú. Ateliér treba považovať de facto za nebytový priestor, ktorý sa dá využiť napríklad ako bývanie pre mladých alebo na podnikanie. Keďže nejde o bytový priestor, nie je v ňom totiž možné mať ani trvalý pobyt. Kde je však hlavný rozdiel oproti klasickým bytom? Nuž hlavne v tom, že ateliér nespĺňa potrebné technické normy, aby mohol byť označený ako bytový priestor a s tým sú spojené aj určité prekážky, ktoré sa tu vyskytujú. Spravidla ide napríklad o nedostatok prirodzeného svetla a podobne. S jeho nedostatkami však väčšinou ruka v ruke ide aj jeho nižšia cena. V podstate môžeme povedať, že by ste sa ateliéru nemali obávať – ak totiž chcete investovať do nehnuteľnosti a potom ju prenajímať, je to dobrá voľba. Oplatí sa napríklad aj vtedy, ak si ešte nechcete vybudovať domov a potrebujete len nejaký priestor najmä na prespávanie. Nuž a ešte dodávame, že pojem ateliér je zväčša totožný s pojmom apartmán.

Mezonet

Za pojmom mezonet sa skrýva veľmi zaujímavý a príťažlivý priestor, ktorý je viac ako byt, ale menej ako dom. Pochádza z francúzskeho slova maisonette, ktoré v preklade znamené domček. V skutočnosti však nejde o dom v pravom zmysle slova, ale vlastne o dva byty spojené vnútorným schodiskom. Mezonet nie je výnimkou ani na Slovensku. Nájdu sa totiž ľudia, ktorí odkúpili byt nad alebo pod svojím pôvodným bytom, oba spojili schodmi a teraz si užívaju luxusné a najmä priestranné sídlo. V prípade novostavieb je v súčasnosti zvykom na streche nadstaviť vrchný priestor prepojený s tým pod ním. Väčšinou je mezonet dispozične usporiadaný tak, že v dolných priestoroch sa nachádzajú spoločenské miestnosti, kúpeľňa a kuchyňa a hore sú zasa spálne a prípadne ešte jedna kúpeľňa.

Loft

A teraz trochu z iného súdku. Loft je totiž určený pre tých, ktorí práve neholduju milým domáckym priestorom pod heslom „Home sweet home“, ale ich záujem smeruje skôr k niečomu, čo nazývame industriálny štýl. Loftové byty sú totiž presne takýmito priestormi, veď napokon aj vznikli zo starých skladov, fabrík a podobne. Aby ste si ich vedeli lepšie predstaviť, ide vlastne o veľký priestor bez striktného členenia na jednotlivé miestnosti s neomietnutými tehlami a často tiež priznaným konštrukčným systémom. Výnimkou nie je ani schodisko vedúce do vytvorenej hornej časti, kde sa spravidla nachádza otvorená spálňa. Rovnako sa lofty vyznačujú vysokými stropmi, ktoré dosahujú až päť metrov. Pre rodinné bývanie s deťmi sa teda skutočne príliš nehodia. Na tento účel v nich absentuje potrebné súkromie a atmosféra tej pravej rodinnej pohody. Preto lofty vyhľadávajú najmä lepšie zarábajúci mladí ľudia bez trvalých záväzkov skúšajúci niečo iné, ako klasické byty.

Garsónka

Tento pojem vám bezpochyby nie je neznámy. Určite ho teda nemusíme siahodlho vysvetľovať, spomeňme akurát to, že sa obvykle chápe vo význame veľmi malého bytu určeného na bývanie jednej osoby, zvyčajne starého mládenca alebo nevydatej ženy. Dnes však nie je výnimkou, keď vzhľadom na vysoké ceny nájmov v garsónke býva aj menšia rodina. Takýto priestor však na to nie je vhodný, pretože ide len o jednu miestnosť a aj to spojenú s kuchyňou alebo kuchynským kútom, takže je to ešte menší priestor, aký predstavuje jednoizbový byt a teda to nie je ktoviečo aj v súvislosti s nedostatkom súkromia. Navyše priemerná rozloha garsónky sa pohybuje okolo tridsať metrov štvorcových, čo skutočne nie je veľa. Vhodný je teda ako štartovací byt pre mladého človeka, ktorý zatiaľ nechce do vlastného bývania investovať príliš veľa peňazí alebo jednoducho pre slobodného muža či ženu, ktorí k svojmu životu nepotrebujú veľký a luxusný byt.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.