24.04.2024

Klingerka je späť!

Jeden z „top“ predkrízových projektov sa vrátil na scénu. Klingerka, ako sa polyfunkčný objekt nazýva, totiž oprášila spoločnosť Koruna Reality a.s. s tým, že by tento slávny projekt chcela zrealizovať do januára roku 2019. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Malo ísť o mrakodrap

Podľa pôvodných plánov malo ísť o rozsiahlejší projekt počítajúci s postavením budovy s parametrami skutočného mrakodrapu. Jeho výška totiž mala dosiahnuť na slovenské pomery neuveriteľných 157 metrov. Projekt sa však zastavil, ako napríklad aj Twin City či Panorama City, no dnes, ako sa zdá, ho investor, spoločnosť Koruna Reality a.s. opätovne predstavil, aj keď v zmenenej podobe a nie v takom rozsahu, ako tomu malo byť pri pôvodnej realizácií. Stavba, ktorá mala byť dokončená ešte v roku 2011, tak na istý čas upadla ak aj nie do zabudnutia, ale určite do určitého stavu spánku.

Späť na scéne

Dnes je však Klingerka opäť hráčom na scéne. Podľa zámeru predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie v novembri tohto roku by však už nemalo ísť až o tak vysoké stavby, ako tomu bolo v pôvodných plánoch. Konkrétne ide o výstavbu dvoch výškových objektov, z ktorých jeden má mať tridsaťdeväť a druhý šestnáť podlaží. Ako v zámere vysvetľuje investor, navrhovaný polyfunkčný komplex je pokračovaním súboru stavieb nového mestského centra v blízkosti historického jadra Bratislavy. V tesnom okolí plánovanej výstavby komplexu sa nachádza, nevyužívaný a chátrajúci areál bývalej výrobnej továrne Gumon. „Zámerom plánovanej výstavby je vytvoriť, s ohľadom na prezentovanú výstavbu na susedných pozemkoch, nové mestské centrum s vlastným kompozičným a priestorovým akcentom – verejným parkom, samozrejme, pri plnej akceptácii pôvodnej predmestskej zástavby rodinných domov a malých bytových domov,“ uvádza spoločnosť Koruna Reality a.s. vo svojom zámere.

Polyfunkčnosť komplexu za 55 miliónov Eur je zabezpečná mixom funkčných náplní – ide teda o rezidenčné bývanie, obchod a služby. V nezastavanej časti pozemku je navrhnutý verejný park, ktorý má ambíciu byť podľa investora „srdcom“ a ktorý bude slúžiť ako priestor pre relaxáciu nielen obyvateľov komplexu, ale aj obyvateľov okolitej zástavby, predovšetkým obyvateľov v Klingerovej kolónii.

Potreba brownfieldov

Urbanistickým vývojom mesta Bratislava sa postupne stalo, že niektoré priemyselné podniky, pôvodne postavené v periférii, sa dostali do širšieho centra mesta. Je logickou snahou, aby sa takéto činnosti, najmä vzhľadom na nepriaznivé vplyvy na životné prostredie, z takýchto lokalít postupne odstránili. Toto sa deje aj v prípade výstavba projektu Klingerka. Pôvodné areály sú búrané a budú podľa vyjadrenia investora nahradené výstavbou v intenciách platného územného plánu. Tento brownfield by sa teda už onedlho mohol dočkať svoje revitalizácie.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.