24.09.2023

Hypotéky: aké ste? (I.)

Hypotekárne úvery sú na Slovensku v súčasnej dobe na historickom minime. Naše banky sa predháňajú v tom, ktorá z nich poskytne čo najnižší úrok. Práve preto bude zaujímavé pozrieť sa na to, ktorá z nich ponúka tie najlepšie podmienky.

Všeobecná úverová banka

Začnime Všeobecnou úverovou bankou. Tá momentálne ponúka hypotekárny úver s úrokom od percenta. Pokiaľ ide o ostatné podmienky, tie sa v podstate nezmenili. Úroková fixácia stále zostáva na výbere klenta a to v dobe jeden, tri, päť a desať rokov. Zaujímavou informáciou pre klientov a to aj pre tých potenciálnych však môže byť informácia, že táto banka im povolí mimoriadne splátky bez poplatku až do výšky dvadsať percent z úveru. Samozrejme, pokiaľ ide o mimoriadne splátky, v tomto prípade prednedávnom došlo k novele zákona, čo znamená, že každá banka musela svoje podmienky v tomto zmysle poriadne upraviť, čo je prirodzene pozitívnou informáciou pre záujemcov o hypotekárne úvery.

Slovenská sporiteľňa

Aj táto naša ďalšia tradičná banka ponúka v podstate podobné podmienky ako VÚB. Napokon, tento typ bánk je do značnej miery konzervatívnej povahy, čo však neznamená, že by išlo o prejavy negatívne smerom ku svojim klientom. Naopak, aj Slovenská sporiteľňa vychádza v ústrety dopytu a hypotekárnemu vývoju, čo v konkrétnych číslach napríklad znamená, že ponúka uročenie hypotekárnych úverov od 1,45 percenta pri fixácií jeden rok. Pridanou hodnotou tohto úveru je možnosť nepreukazovania účelu úveru pri hypotéke do sedemdesiat percent hodnoty založnej nehnuteľnosti.

Tatra banka

Ani Tatra banka sa nedá ničím zahanbiť. Inak to samozrejme ani nemôže byť, aj ona totiž musí reagovať na potreby a podnety trhu. To v tomto konkrétnom prípade znamená, že Tatra banka ponúka úročenie pri hypotekárnom úvere od 1,75 percenta pri fixácií na jeden, dva alebo tri roky. Na tejto banke je okrem iného zaujímavé najmä to, že dokáže a zrejme aj chce poskytnúť úvery až do výšky sto percent založenej nehnuteľnosti.

Československá obchodná banka

Československá obchodná banka nejako zvlášť nevybočuje z línie ponúk ostatných veľkých slovenských bánk. Úročenie, ktoré ponúka pri hypotekárnom úvere, sa odvíja od hranice 1,5 percenta. Samozrejme, aj táto banka má nejaké tie svoje „finty“ slúžiace na ulovanie zákazníkov. Jednou z nich môže byť napríklad doba fixácie úrokovej sadzby až na desať rokov, úver do sto percent ceny založenej nehnuteľnosti, schválenia úveru do 24 hodín či možnosť stopercentnej zľavy za spracovanie úveru.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.